źródło: Pixabay.com/christels
źródło: Pixabay.com/christels

Rosjanie przeszli samych siebie. Oskarżają Ukraińców o użycie szarańczy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Rosyjska propaganda próbuje przedstawić Ukraińców społeczności międzynarodowej w jak najgorszym świetle. Zazwyczaj kończy się tak, że najeźdźcy ośmieszają sami siebie. Tym razem Rosjanie oskarżyli obrońców o użycie... bojowej szarańczy.

RIA Nowosti: Ukraińcy używają bojowej szarańczy

O sprawie pisze portal Belsat.eu, powołujący się na rosyjską agencję informacyjną RIA Nowosti.

"W artykule rosyjskiej agencji propagandowej RIA Nowosti czytamy, że w bazie ukraińskiej armii na „wyzwolonym” terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej znaleziono ślady hodowli „dużej liczby szarańczy” - podaje niezależny portal internetowym.

Belsat.eu cytuje opublikowany przez RIA materiał z którego wynika, że w tak zwanej Ługańskiej Republice Ludowej „znaleziono dokumenty dotyczące współpracy ukraińskiej armii z uniwersytetem badawczym w USA zajmującym się biomedycyną i badaniami nad wykorzystaniem szarańczy do celów wojskowych”. Według „znalezionego” listu ładunek z tego ośrodka badawczego miał zostać dostarczony do gospodarstwa rybnego w pobliżu Stanicy Ługańskiej.

Nie trzeba oczywiście tłumaczyć, że dokument jest prawdopodobnie fałszywy.


Szarańcza spustoszyła rosyjskie pola

Po co Rosjanie wymyślili historię z szarańczą? Dziennikarze portalu Belsat.eu mają pewną hipotezę.

Pod koniec lipca 2019 roku szarańcza pojawiła się w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej i obwodzie rostowskim w Rosji. Rosyjskie media z miejsca podchwyciły temat - przekonywały, że stado szarańczy przeleciało do Rosji z kontrolowanej wówczas przez Kijów Stanicy Ługańskiej. Na rosyjskich polach inwazja żarłocznych owadów doprowadziła do zniszczenia nawet 40 hektarów kukurydzy. I to w ciągu kilku godzin. "Szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) występuje na terenach stepowych Eurazji naturalnie i co kilka lat faktycznie następuje masowe pojawienie się dorosłych postaci tych owadów (pojaw)" - czytamy w serwisie internetowym.

Festiwal oskarżeń pod adresem Ukrainy

Rosjanie od początku inwazji na Ukrainę starali się wmówić społeczności międzynarodowej, że Ukraina posiada i zamierza użyć broń masowego rażenia. Na terenie Ukrainy rzekomo miały znajdować się "amerykańskie laboratoria, w których pracowano nad bronią biologiczną".

Rosjanie oskarżyli już Ukraińców m.in. o użycie tresowanych ptaków i nietoperzy, które miały przenosić groźne zarazki na stronę rosyjską. Niedawno kremlowskie media informowały też o tym, że wojsko ukraińskie zamierza zrzucić na Rosję tzw. brudną bombę.

Oczywiście wszystkie te doniesienia nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości.

MB

(Źródło zdjęcia: Pixabay.com/christels - szarańcza)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka