Najnowszy sondaż. PiS na czele, topnieje przewaga opozycji w mandatach

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 104
PiS wygrałoby wybory, gdyby odbyły się dziś - wynika z najnowszego sondażu pracowni United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Z analizy podziału mandatów widać natomiast topniejącą przewagę opozycji nad ewentualną koalicją PiS z Konfederacją.

Lider bez zmian

PiS w najnowszym badaniu zdobyło poparcie 32,8 proc. respondentów. Lekki wzrost - jak podaje RMF FM - odnotowała Koalicją Obywatelska, na którą chciałoby oddać głos 27,2 proc. ankietowanych. Na podium znalazła się jeszcze Trzecia Droga, czyli Polska 2050 i PSL z wynikiem 11,3 proc. 

Po piętach Szymonowi Hołowni i Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi depcze Konfederacja - 10,8 proc. Lewica zanotowała 8,7 proc. wskazań. Do parlamentu nie dostałaby się Agrounia z poparciem 0,4 proc. 8,8 proc. pytanych nie wie, na kogo odda głos jesienią. 


Analiza: opozycja ma większość, ale...

Z symulacji podziału mandatów, dokonanej przez prof. Jarosława Flisa, dowiadujemy się, że opozycja bez Konfederacji miałaby minimalną większość w Sejmie - 231 posłów. PiS w konfiguracji z Konfederacją otrzymałoby 228 miejsc. Tymczasem pod koniec maja analiza dawała na podstawie sondażu pracowni United Surveys 242 mandaty KO, PSL, Trzeciej Drodze i Lewicy. Przewaga opozycji na tym polu topnieje. 


Frekwencja w badaniu wyniosła ponad 56 proc. Sondaż przeprowadzono w dniach 2-4 czerwca na próbie 1000 osób. 

Fot. Donald Tusk na marszu w Warszawie/PAP

GW 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka