Dramat Karoliny Gruszki. Jej męża ściga Rosja

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Za mężem Karoliny Gruszki wydano list gończy! Iwan Wyrypajew został zaocznie aresztowany przez rosyjskie władze. Małżeństwo opowiedziało o sprawie w "Dzień Dobry TVN".

Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew poznali się 17 lat temu na festiwalu w Kijowie. Aktorka robiła wówczas karierę we wschodnim kinie, a jej ukochany był uznanym w Rosji reżyserem. Para w końcu przeprowadziła się na stale do Polski, gdzie urodziła się ich córka, Maja. Historia jak z bajki, gdyby nie fakt, że przez ostatnie wydarzenia z Rosji na Wyrypajewa wydano zaoczny wyrok. Wszystko przez jego antyputinowskie poglądy. 


Wyrypajew na czarnej liście

W maju 2022 r. Igor Wyrypajew oficjalnie został Polakiem, zdobywając obywatelstwo. W tym samym czasie przez wojnę w Ukrainie moskiewski reżim zaostrzył prawo - wydano tysiące wyroków skazujących rosyjskich opozycjonistów, a do ich grona zaliczono też reżysera. Za "szerzenie fałszywych informacji na temat armii rosyjskiej" grozi mu... 15 lat więzienia. W "Dzień dobry TVN" Karolina Gruszka i Igor Wyrypajew opowiedzieli o życiu z takim wyrokiem.

– Od dawna nie mieszkam w Rosji, ani nie jestem tam zameldowany, nie mam nieruchomości w Rosji, nie mam mieszkania... Muszę uważać na przesiadkach w krajach, które mają podpisane umowy o ekstradycji do Rosji – uspokoił Wyrypajew. Jasno potwierdził także, że jest zdecydowanym przeciwnikiem działań putinowców, mówiąc: "To Rosja napadła na Ukrainę, niszczy tam domy, zabija dzieci i walczy z ukraińskim narodem". 


"Dezinformacja" na temat rosyjskiej armii

Karolina Gruszka była wyraźnie poruszona całą sprawą, opowiadając prowadzącym program Małgorzacie Rozenek i Krzysztofowi Skórzyńskiemu, że jej mąż znalazł się na celowniku rosyjskich służb przez swoje poglądy.

– Służby rosyjskie starają się zdyskredytować, a najlepiej wyeliminować w ogóle z przestrzeni publicznej wszystkie głosy, które w jakiś sposób mogły mieć wpływ na rosyjską młodzież. Dotyka to też naszych znajomych Rosjan, którzy są po stronie opozycyjnej. Ich dotykają różnego rodzaju represje. Iwan wypowiada się publicznie i w Polsce, ale też w mediach niezależnych rosyjskich – opowiedziała Gruszka.

Jak myślicie, czy reżyser jest bezpieczny w naszym kraju? 


Fot. Iwan Wyrypajew

Salonik24


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka