Ustawa leży w Trybunale Konstytucyjnym. Od niej ma zależeć wypłata KPO

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, którą prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, wypełni "kamień milowy" związany z wymiarem sprawiedliwości - tak zapewniła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Czeszka rozmawiała na ten temat z TVN24.

Nowelizacja ustawy o SN i KPO

- To był projekt bardzo dokładnie konsultowany z KE i mogę potwierdzić, że zapewniliśmy polskie władze, że jego przyjęcie rozwiąże problem - wyjawiła w  TVN24 Vera Jourova. - Potwierdziliśmy przedstawicielowi polskiej strony, że to może rozwiązać pewne problemy. Nie wszystkie, ale pewne - mówiła.

TVN24 zapytało Czeszkę, czy wejście w życie ustawy o SN wypełni "kamień milowy" ws. sądownictwa. - Tak. Teraz nie mamy innego wyjścia niż czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. 

- Pierwszy raz Komisja Europejska tak wyraźnie przyznała, że nowelizacja ustawy o SN, która czeka na ocenę w TK, powstała w bliskim kontakcie z Brukselą i jej przyjęcie odblokuje środki z KPO - skomentował na Twitterze korespondent TVN24 z Brukseli Maciej Sokołowski. 

 


Spór o sądy 

Projekt nowelizujący ustawę o SN - autorstwa PiS - wprowadza m.in. przeniesienie spraw dyscyplinarnych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz rozszerzone testy bezstronności i niezawisłości, z których już korzystają sędziowie. Projekt nie przypadł do gustu Suwerennej Polsce, krytykował go też prezydent, obawiając się, że sędziowie będą wzajemnie się wykluczać ze względu na inne poglądy. Krytycy zawierania kompromisów z Unią Europejską wskazują natomiast, że ustawa, którą głowa państwa skierowała do TK, to będzie zbyt mało - Komisja Europejska może zażądać w dalszej kolejności zmian w Trybunale Konstytucyjnym i KRS do okresu sprzed rządów PiS.  


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj74 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka