Nie żyje John Romita Senior. Fot. Twitter/John Romita Junior
Nie żyje John Romita Senior. Fot. Twitter/John Romita Junior

Wielka strata dla miłośników Marvela. Nie żyje ikona komiksów

Redakcja Redakcja Popkultura Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W wieku 93 lat odszedł John Romita Sr., słynny amerykański rysownik komiksów związany z wydawnictwem Marvel. Romita od 1966 roku współtworzył serię „The Amazing Spider-Man”, a od 1973 roku był dyrektorem artystycznym Marvela. To on współtworzył takie postaci jak Wolverine czy Punisher.

Nie żyje John Romita Senior

Odejście wybitnego twórcy komiksów Johna Romity Sr. potwierdził na Twitterze jego syn John Romita Jr.

„Z ciężkim sercem przekazuję, że mój ojciec odszedł w pokoju w trakcie snu. Jest legendą artystycznego świata i będzie dla mnie honorem kroczyć jego śladami” napisał. I dodał: „Był najwspanialszym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek spotkałem”.


Romita współtworzył kultowe komiksy

Romita Sr. zaczął tworzyć komiksy przed ukończeniem 19 roku życia. Pracował jako ghost artist w Timely Comics, które dało początek popkulturowej amerykańskiej potędze, czyli Marvel Comics. 

Pod koniec lat 50. Romita Sr. rozpoczął współpracę z największym rywalem Marvela, czyli DC Comics (wówczas National Comics). Był tam odpowiedzialny za komiksowe romanse – jego postaci pięknych kobiet stały się z czasem charakterystyczne i rozpoznawalne. Ale Romita wolał zajmować się superbohaterami, na co nie chciał przystać jego wydawca.


Ojciec sukcesu Spider-Mana

W drugiej połowie lat 60. Romita Sr. wrócił do Marvela. Stał się jednym z ojców sukcesu postaci Spider-mana. To za jego czasów wprowadzono wątek i postać wielkiej miłości Petera Parkera, czyli Mary Jane Watson, a także antagonistę Kingpina. Romita Sr. współtworzył takie postaci jak Wolverine, Luke Cage czy Punisher.

W 1996 roku rysownik udał się na częściową emeryturę – kontynuował współpracował z Marvelem. 

W uznaniu jego dorobku wprowadzono go do Eisner Awards Hall of Fame w 2002 roku oraz Inkwell Awards Hall of Fame w 2020 roku.

Artysta pozostawił żonę Virginię oraz synów Romitę Jr. i Victora.

KW

Nie żyje John Romita Senior. Fot. Twitter/John Romita Junior

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura