Od 1 stycznia 2024 roku Orlen zacznie produkować nową benzynę E10. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk/	Darek Delmanowicz/Canva
Od 1 stycznia 2024 roku Orlen zacznie produkować nową benzynę E10. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk/ Darek Delmanowicz/Canva

Nowa benzyna od Orlenu. To pomoże polskim rolnikom

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Od 1 stycznia 2024 roku Orlen zacznie produkować nową benzynę E10. W paliwie znajdzie się 10 procent biokomponentów. Na takim rozwiązaniu skorzystają polscy rolnicy, ponieważ biokomponenty są produkowane głównie z rzepaku i kukurydzy. Nie byłoby to możliwe bez nowych przepisów.

Orlen. Europejski standard benzyny E10 w Polsce 

O szczegółach wsparcia dla polskich rolników opowiedzieli w Rzeszowie politycy Suwerennej Polski – wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

– Wprowadzamy europejski standard benzyny E10 do Polski – mówił Janusz Kowalski. W praktyce oznacza to, że w benzynie E95 będzie więcej biokomponentów produkowanych dzięki polskim rolnikom. Istotne jest to, że do produkcji bioetanolu, który jest biokomponentem benzyny E95, potrzeba będzie pół miliona więcej ton polskiej kukurydzy.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślił, że dzięki wprowadzonym przepisom już od 1 stycznie będzie mniej smogu i czystsze powietrze.

Nowe paliwo będzie zawierało więcej biokomponentów.

– To jest dobra wiadomość dla wszystkich polskich rolników, ponieważ będą mieć łatwiejszy rynek zbytu. Będą mogli łatwiej dostarczać takie produkty jak kukurydza czy rzepak. Wzrośnie zapotrzebowanie na te ziarna. Więcej zielonego paliwa, to dla mieszkańców Rzeszowa czystsze powietrze i mniej smogu już od 1 stycznia 2024 – mówił Marcin Warchoł.

Orlen zwiększy o blisko 50 proc. zapotrzebowanie na bioetanol do produkcji paliwa

W kwietniu prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że od stycznia 2024 roku koncern produkować będzie paliwo E10. W tym celu o dwa lata przyspieszone zostaną inwestycje w rafineriach. — W efekcie koncern zwiększy o blisko 50 proc. zapotrzebowanie na bioetanol do produkcji paliwa — mówił wówczas Daniel Obajtek.

Czym jest paliwo E10

Paliwo E10 to benzyna zawierająca w swoim składzie o 5 proc. więcej biokomponentów niż dostępna do tej pory benzyna E5. Wprowadzenie jej na rynek jest efektem długofalowej strategii unijnej, która zakłada zapobieganie kryzysom paliwowym i uniezależnienie Europy od paliw z Rosji.

Na nowym rodzaju paliwa skorzystać mogą kierowcy, ponieważ jej cena powinna być niższa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie samochody są przystosowane do stosowania benzyny E10. Informację na ten temat znaleźć można w instrukcji obsługi pojazdu lub na wewnętrznej części klapki wlewu paliwa. Stosowanie E10 w nieprzystosowanych do tego pojazdach może poskutkować kosztownymi w naprawie usterkami.

KW

Od 1 stycznia 2024 roku Orlen zacznie produkować nową benzynę E10. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk/ Darek Delmanowicz/Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka