Alarmujące wyniki pilotażowego badania dzieci. Jako rodzic nie lekceważ problemu

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Od maja 2023 r. dzieci i młodzież pomiędzy 5 a 16 rokiem życia mogą korzystać z badania stóp w ramach pilotażowego programu.

- Od pierwszych tygodni funkcjonowania pilotaż spotkał się z dużym zainteresowaniem. W niecałe cztery miesiące przebadano blisko 3,5 tys. dzieci. Największą grupę stanowiły dzieci w wieku 6-7 lat. Dane są niepokojące. Ponad 44 proc. z nich wymaga dalszej konsultacji - w tym rehabilitacji. W przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości, wymagających szerszych badań, opiekunowie przebadanych młodych pacjentów byli informowani o konieczności przeprowadzenia dalszych konsultacji - poinformowała Beata Kopczyńska, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia.  


Badania wady postawy

Dlaczego badania sto jest takie ważne? Bo wady postawy należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym, a pośród tych wad nieprawidłowości w budowie stóp są jednymi z najczęściej spotykanych i jednocześnie lekceważonych schorzeń ortopedycznych wieku dziecięcego. Specjaliści są zgodni, że co roku widać wyraźny wzrost liczby cierpiących na takie dolegliwości dzieci.

- Przyczyna jest oczywista, ale zawsze warto o niej mówić – przekonuje w rozmowie z Salonem24 dr Janusz Marek, lekarz rodzinny. – Przede wszystkim jest to związane ze stale zmieniającym się stylem życia, do którego nasz organizm nie jest się w stanie przygotować w szybkim tempie. Oprócz braku ruchu, siedzącego trybu naszego funkcjonowania, ale także złymi nawykami podczas siedzenie i chodzenia. W przypadku dzieci bardzo często mamy do czynienia ze zbyt szybką pionizacją niemowlęcia i związaną z tym także zbyt szybkim zmuszaniem go do chodzenia. I oczywiście otyłość, obciążająca stopy, a przecież na nią cierpi w Polsce coraz więcej najmłodszych. Nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że człowiek stoi właśnie na stopach i jakiekolwiek ich dolegliwości mogą wywoływać problemy dla całego organizmu - tłumaczy.   


Wysoki odsetek dzieci ze skierowaniem na leczenie

W woj. dolnośląskim na 800 przebadanych dzieci 500 z nich skierowano do dalszego leczenia. W innych regionach zanotowano placówki, w których 99 proc. zbadanych dzieci miało wady postawy, wymagające dalszej specjalistycznej opieki. Najczęściej występujące wady wśród uczestników pilotażu to płaskostopie, nieprawidłowa postawa i koślawość pięt.

NFZ przekazał, że dzieci, które wymagają dalszej pracy pod okiem fachowców, kierowane są na konsultacje i rehabilitację. W wielu przypadkach pracownicy placówek wyposażają rodziców i małych pacjentów w wiedzę i instruktaż, w jaki sposób efektywnie wykonywać ćwiczenia w domu. Są one dobierane dla każdego dziecka indywidualnie.

W ramach programu fizjoterapeuta sprawdzi, czy dziecko nie ma wad postawy i wykona trzy badania. Pierwszym z nich jest badanie manualne (ręczne), które pozwoli ocenić stan stóp, zdiagnozować przyczyny wad i wskazać miejsca, gdzie odczuwalny jest ból. Drugim jest badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji o kształcie stopy czy o obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp. Trzecie to komputerowe badanie stóp na platformie, polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta w pozycji stojącej lub w trakcie chodu. 


Pilotażowy program badania stóp potrwa do 2025 r. Realizuje go szesnaście placówek w Polsce, a ich lista opublikowana jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Fot. Pixabay

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości