Andrzej Duda leci do USA. O tym będzie rozmawiał z Joe Bidenem

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Stany Zjednoczone. Jego wizyta - wspólna z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą - zaplanowana jest w dniach 17-21 września 2023 r. Polski przywódca pojawi się 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Będzie też dyskutował z Joe Bidenem o kwestiach bezpieczeństwa i o wojnie na Ukrainie.

Przed wykotem do Nowego Jorku podczas konferencji na lotnisku, Andrzej Duda podkreślił, że program wizyty jest napięty, oraz że planowanych jest dużo wydarzeń i wystąpień. Przekazał, że w niedzielę 17 września, w rocznicę rosyjskiej napaści na Polskę w 1939 roku, wraz z małżonką i członkami polskiej delegacji, a także przedstawicielami Polonii, złoży wieniec przed pomnikiem Katyńskim w Nowym Jorku. - Tam pochylimy głowę w pamięci nad naszymi poległymi żołnierzami i wszystkimi, którzy zginęli na wschodzie i cierpieli - powiedział dziennikarzom. - Takie duże spotkanie z Polonią jest przewidziane w Nowym Jorku - zapowiedział Andrzej Duda.

W poniedziałek zacznie się sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która rozpocznie się od sesji omawiającej postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. - To będzie duża sesja, która praktycznie będzie trwała cały dzień. Jeden z paneli, który jest tam prowadzony na temat dialogu liderów odnośnie wzmacniania odporności i równego rozwoju państw w znaczeniu takim, aby nikogo nie pozostawiać z tyłu, aby także wspomagać tych słabiej rozwiniętych. Ja będę współprowadził ten panel, więc dla mnie to jest też ważne wydarzenie - wyjaśnił prezydent. 


Andrzej Duda o tym chce mówić w USA 

- Będę mówił o rozwoju Polski, o naszych planach rozwojowych, o planach transformacji energetycznej w Polsce. Na pewno będę mówił o rozwoju środowiska cyfrowego w naszym kraju, o rozwoju sieci internet, cyfryzacji, tworzeniu nowoczesnego przemysłu. O tym wszystkim będziemy rozmawiali w poniedziałek - przytoczył Duda. 

- Wystąpienia na forum całego zgromadzenia ONZ, gdzie oczywiście tradycyjnie będzie występował prezydent Stanów Zjednoczonych. Ja tam jestem piątym mówcą, więc to będzie w Polsce w nocy - zapowiedział.

- Będę mówił tam o tych kwestiach, które są dzisiaj dla nas i dla naszej części Europy najważniejsze, a mianowicie o kwestiach oczywiście związanych z bezpieczeństwem, z tym, w jaki sposób budować bezpieczeństwo, zarówno to bezpieczeństwo energetyczne, jak i dzisiaj przede wszystkim wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i odradzającego się ewidentnie rosyjskiego imperializmu - zaznaczył prezydent.

Poza tym wypowie się, w jaki sposób budować bezpieczeństwo naszej części Europy, także w tym znaczeniu militarnych oraz jak to się ma do kwestii rozwoju świata i naszego rozwoju poprzez pryzmat celów zrównoważonego rozwoju organizacji ONZ. - Będę też mówił o naszych planach działania na najbliższe lata, m.in o planowanych przez nas działaniach w związku ze zbliżającym się przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej - stwierdził prezydent. 


Rozmowa z Bidenem? Będzie krótka 

Zapowiedział również, że weźmie udział w debacie ONZ na temat sytuacji na Ukrainie. - Oprócz tego - cały szereg spotkań bilateralnych, w których będę uczestniczył, i rzecz jasna wszystkie spotkania kuluarowe, które odbywają się zawsze w ramach sesji ONZ; to mnóstwo sposobności do dyskusji z prezydentami innych państw. Ogromna większość prezydentów jest wówczas obecna w Nowym Jorku - przypomniał Duda. Jak wskazał, tematem spotkań będzie zapewne wsparcie Ukrainy oraz jej przyszłe członkostwo w NATO, a także dalsze możliwe działania Rosji na Ukrainie.

- Będzie też na pewno sposobność rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem - podkreślił. Wskazał, że chodzi raczej o krótkie spotkanie. - Zawsze jest sposobność do tego, aby chociaż kilka zdań z prezydentem USA zamienić, więc na pewno i w tej kwestii ukraińskiej chociaż przez chwilę z prezydentem Bidenem będę rozmawiał, żeby przedstawić mu sytuację bezpieczeństwa z naszego punktu widzenia - dodał Duda.  


Fot. Andrzej Duda/PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj79 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka