źródło: Pixabay
źródło: Pixabay

Nowa propozycja Ukrainy w sprawie zboża. Co na to Polska, Słowacja i Węgry?

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Ukraina przedstawiła w Brukseli nową propozycję dotyczącą ukraińskiego zboża. Nie spodobała się ona jednak Polsce, Słowacji i Węgrom. Wiele wskazuje na to, że pat wokół transportu tego produktu przez kraje graniczne UE nie zostanie szybko rozwiązany.

Nowy plan Ukrainy ws. zboża. Chodzi o system pozwoleń

Ukraina przedstawiła Komisji Europejskiej w Brukseli propozycję, dotyczącą wwozu swojego zboża do krajów Unii Europejskiej, która zakłada system pozwoleń na eksport. Ostatecznie Kijów miałby decydować o tych pozwoleniach, nawet w przypadku sprzeciwu państw UE. Kraje graniczące z Ukrainą, w tym Polska, sprzeciwiły się propozycji - przekazało źródło unijne.

Zgodnie z propozycją Kijowa ministerstwo gospodarki Ukrainy miałoby samo podejmować decyzje w sprawie pozwoleń na eksport zboża do UE, w tym krajów graniczących z Ukrainą, nawet w sytuacji, gdy kraje UE byłyby przeciwne takiemu pozwoleniu.

Pozwolenia na eksport zboża byłyby konsultowane z państwami UE i Komisją Europejską, ale niezależnie od wyników konsultacji ostateczna decyzja miałaby należeć do Kijowa.


Polska przeciwna planowi Ukrainy

Z informacji, go których dotarła PAP wynika, że na spotkaniu w Brukseli ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś skrytykował nową propozycję Ukrainy, która zdaniem Polski nie rozwiązuje kwestii kontroli i ograniczenia napływu ukraińskiego zboża.

Od północy 16 września polski rząd wprowadził zakaz wwozu ukraińskiego zboża do Polski. "Tak jak powiedziałem kilka dni temu: albo Komisja Europejska przedłuży zakaz wwozu, przedłuży embargo, albo sami wprowadzimy embargo na kolejne miesiące, na kolejne kwartały, do czasu wypracowania modelu współpracy z naszym wschodnim, ukraińskim sąsiadem" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wcześniej KE nie przedłużyła unijnego embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich UE, w tym Polski.

KE sceptyczna: Musimy to przeanalizować

Jesteśmy świadomi zapowiedzi niektórych państw UE, dotyczących środków jednostronnych. Musimy je przeanalizować, więc na tym etapie nie możemy komentować - powiedziała w niedzielę rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer, zapytana o wprowadzony przez Polskę zakaz importu ukraińskiego zboża.

KE podała w piątek, że Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych (w tym np. systemu zezwoleń na eksport), aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż. "Do tego czasu Ukraina ma wprowadzić od 16 września 2023 r. skuteczne środki kontroli eksportu czterech grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich" - podała KE.

MB

Fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj99 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka