Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: commons.wikimedia.org
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: commons.wikimedia.org

Dane o ubóstwie dzieci zawstydzają UE. W Polsce nie jest jeszcze tak tragicznie

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Europa uważana jest za najbogatszy kontynent. Tymczasem okazuje się, że co czwarte dziecko mieszkające w Unii Europejskiej jest zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Takich dzieci mieszka w UE 20 milionów.

Eurostat opublikował raport dotyczący ubóstwa dzieci w krajach Unii Europejskiej. Najnowsze dostępne dane dotyczą 2022 roku i pokazują, że w ubiegłym roku przybyło 300 tys. najmłodszych zmagających się z biedą, to o 0,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Najgorsza sytuacja jest w krajach leżących nad Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym. Dla wielu zaskoczeniem są złe wyniki w Niemczech, Austrii i Szwecji, znacznie gorsze niż w Polsce.

Najgorzej jest w Rumunii 

Przypomnijmy, że Konwencja o prawach dziecka mówi, że każde dziecko ma prawo do życia i rozwoju, do korzystania z systemu zabezpieczenia społecznego, a w tym z ubezpieczeń socjalnych. Zakłada również, że każde dziecko ma prawo do poziomu życia odpowiadającego jego rozwojowi fizycznemu, psychicznemu, duchowemu, moralnemu i społecznemu, a państwo ma obowiązek wspomagania rodziców w zapewnieniu dziecku odpowiedniego poziomu życia i udzielania w razie potrzeby pomocy materialnej, szczególnie w zakresie żywności, odzieży i mieszkania. Ubóstwo, obok negatywnych skutków dla zdrowia i rozwoju fizycznego dziecka, niesie też poważne zagrożenia dla jego prawidłowej socjalizacji. I chociaż wzrost ubóstwa, zwłaszcza wśród dzieci, to zła wiadomość, to jednak dla ekspertów nie jest on dużym zaskoczeniem. W całej Europie rosną ceny, zwłaszcza surowców energetycznych, co powoduje, że stać nas na mniej, skończyło się wsparcie rządowe uruchomione w czasie pandemii Covid - 19, a sama pandemia doprowadziło do pogorszenia sytuacji wielu branż. Do tego doszła woja na Ukrainie i napięta sytuacja na świecie. 


W najgorszej sytuacji znajdują się dzieci w Rumunii. W 2022 roku zagrożone ubóstwem było tam aż 41,5 proc. wszystkich najmłodszych obywateli, czyli 1,5 mln osób. Rumunia ma podobne PKB, jak Polska, ale od lata sytuacja dzieci jest tutaj bardzo trudna. Drugie miejsce, ale ze znacznie niższym wynikiem, zajęła . Tutaj zagrożonych biedą i wykluczeniem ze społecznego życia dotyka 33,9 proc. wszystkich dzieci w kraju. Tuż za nią znalazła uchodząca za zamożna Hiszpania, gdzie w niedostatku żyje 32,2 proc. dzieci, czyli ponad 2,6 mln osób.  Tuż za podium wstydu znalazły się Włochy z 2,7 mln dzieci, czyli 28,5 proc. zagrożonymi ubóstwem. A piąte miejsca zajęła Grecja, w której ubóstwo dotyka 28,1 proc. dzieci.

Polska nie wypada najgorzej 

Średnia unijna ubóstwa wynosi 24,7 proc. dzieci zagrożonych w danym kraju. Powyżej tej liczby znalazła się także Francja, w której zagrożone ubóstwem jest 27,4 proc. dzieci. Tuż poniżej średnie z wynikiem 24 proc. znalazły się również Niemcy. Dużym zaskoczeniem jest taki sam wynik uchodzącego za bogaty Luksemburga. 

Najlepiej dzieciom powodzi się w Słowenii. W tym niewielki kraju zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym dotyczyło 10,3 proc. dzieci w tym kraju. Za Słowenią uplasowały się Czechy, gdzie bieda zagląda w oczy 13,4 proc. dzieci, a tuż za nimi jest Dania z wynikiem 13,8 proc. Tylko o 0,1 proc. wynika zanotowała Holandia, gdzie ubóstwo dotyka 13,9 proc.. Czwarte miejsce zajęła Finlandia z odsetkiem 14,9 proc., a piąte Estonia - 16,6 proc..

A jak wypadł nasz kraj? Ubóstwo wśród dzieci wyniosło w Polsce w 2022 roku 16,7 proc. i dotknęło 1,138 mln dzieci. Trzeba mieć nadzieję, że co roku będzie mniejsze, a najlepiej jakby nie było go wcale. Nie tylko wśród dzieci.

Tomasz Wypych 

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka