Taśmy Mariana Banasia. Jest oświadczenie szefa NIK. Screen: X
Taśmy Mariana Banasia. Jest oświadczenie szefa NIK. Screen: X

Taśmy Banasia. Jest oświadczenie szefa NIK

Redakcja Redakcja NIK Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
„Prezes NIK nie da się zastraszyć żadnymi szantażami i manipulacjami zmonopolizowanej władzy, która robi wszystko, aby ostatni bastion niezależności, demokracji i praworządności został podporządkowany jej partyjnej autorytarnej władzy — powiedział w specjalnym oświadczeniu Marian Banaś”. Prezes Najwyższej Izby Kontroli odniósł się do upublicznionej dziś rozmowy z konstytucjonalistą prof. Markiem Chmajem. Chmaj ustalał z Banasiem próbę sabotowania ewentualnej koalicji PiS-Konfederacja, a w tle pojawiła się wzmianka o tajemniczym „szefie”. Z kontekstu rozmowy wynika, że mowa o Donaldzie Tusku.

Taśmy Banasia. Szef NIK opublikował oświadczenie

Zdaniem Mariana Banasia, szefa NIK, nagłośnienie nagrania przez TVP.INFO „to identyczna sytuacja jak ta, która miała miejsce przed ogłoszeniem wyników kontroli w sprawie wyborów kopertowych, funduszu sprawiedliwości i niegospodarności w elektrociepłowni Ostrołęka”.

— Dzisiaj mamy podobną sytuację, tuż przed konferencją w sprawie ogłoszenia wyników z kontroli w NCBIR, które są kompromitujące dla rządzących i świadczą o wykorzystaniu środków publicznych idących w miliardy jak prywatnych. Działo się to z udziałem polityków partii rządzącej i pracowników służb. Zrobiono wszystko, by o tych nieprawidłowościach nie dowiedzieli się obywatele, a przynajmniej by osłabiono wiarygodność Izby — dodał Marian Banaś.


"Jest to skandal w skali europejskiej"

— Chciałbym wyraźnie podkreślić, że podsłuchiwanie prezesa NIK, przedstawiciela jedynej instytucji niezależnej w Polsce, organu konstytucyjnego jest przestępstwem, które powinno być ścigane z urzędu. Jest to skandal w skali europejskiej. W związku z powyższym oczekuje na stosowne działania prokuratury — powiedział prezes NIK.

Marian Banaś wspólnie z synem Jakubem meblują Konfederację tak, by nie doszło po wyborach do koalicji z PiS? Tak wynika z opublikowanego nagrania szefa NIK ze swoim prawnikiem Markiem Chmajem. Pada też określenie „szef” na Donalda Tuska (podaje tvp.info) z ust Banasia. Do skandalu odnieśli się Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak.


Cichy deal Konfederacji z Tuskiem za pośrednictwem Banasiów?

Chodzi o ujawnione stenogramy przez portal tvp.info. Banasia z Chmajem w siedzibie NIK nagrał jeden z urzędników, który - według portalu mediów publicznych - był oburzony upolitycznieniem instytucji.

Banaś, powołując się na wpływy syna kandydującego z list Konfederacji, zapewniał, że ten zrobi wszystko w celu zablokowania ewentualnej koalicji tej partii z PiS.


KW

Źródło zdjęcia: Taśmy Mariana Banasia. Jest oświadczenie szefa NIK. Screen: X

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj79 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka