na zdjęciu: urna wyborcza. fot. PAP/Maciej Kulczyński
na zdjęciu: urna wyborcza. fot. PAP/Maciej Kulczyński

Najnowsze sondaże IBRiS. Zacięta walka o trzecie miejsce, jest nowy faworyt

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Najnowsze sondaże wskazują na zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. Zacięta walka toczy się za to o trzecie miejsce i na ten moment zajmuje je Trzecia Droga. W innym badaniu Polacy zostali spytani, jakie wyniki wyborów przewidują.

Sondaż IBRiS: Trzecie miejsce dla Trzeciej Drogi

Zgodnie z najnowszym sondażem IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 33,9 proc. poparcia, co daje wynik niższy o 0,7 pkt. proc. w stosunku do sondażu przeprowadzonego kilka dni wcześniej. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska (27 proc., spadek o 0,9 pkt. proc.), ale najciekawiej wygląda walka o trzecie miejsce.

Aktualnie na "pudle" plasuje się Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 i PSL, która może liczyć na 11 proc. poparcia (wzrost o 3,4 pkt. proc.). Lewica ma z kolei 9,7 proc. poparcia (spadek o 1,7 pkt. proc.), a w walce o podium wciąż jest Konfederacja - na tę partię chce głosować 8,2 proc. (wzrost o 0,5 pkt. proc.). Poniżej progu wyborczego są Bezpartyjni Samorządowcy (2,3 proc., wzrost o 0,5 pkt. proc.).

IBRiS opracował także sondaż dla Polsat News, w którym wyniki są porównywalne, jednak nieco się różnią. Przedstawił je w mediach społecznościowych socjolog polityczny Marcin Palade.

Według badania 7,5 proc. wciąż nie wie, na kogo odda głos, a na inne ugrupowanie chce głosować 0,5 proc. badanych.


Sondaż IBRiS dla Radia ZET: Polacy wskazali zwycięzcę

Pracownia IBRiS przygotowała też inne badanie na zlecenie Radia ZET. Jak podaje stacja IBRIS poprosił ankietowanych, żeby wskazali, jaki wynik wyborczy przewidują dla poszczególnych ugrupowań. "Większość wskazała, że wygra Prawo i Sprawiedliwość. Najczęściej respondenci przewidywali, że partia rządząca zdobędzie 35 proc. głosów. W przypadku Koalicji Obywatelskiej wskazywali najczęściej na wynik 30 proc., a Lewicy i Trzeciej Drogi 10 proc. Czwarta zdaniem pytanych będzie Konfederacja. Polacy przewidują, że osiągnie wynik 8 proc." - podaje radio.

"Zdecydowanie bardziej optymistyczni są wyborcy PiS"

Radio Zet donosi, że zgodnie z wynikami sondażu "zdecydowanie bardziej optymistyczni są wyborcy PiS, którzy przewidują, że Zjednoczona Prawica uzyska w niedzielnych wyborach 58,9 proc. głosów, co dałoby możliwość samodzielnego rządzenia". "Wyborcy opozycji tworzącej +pakt senacki+ również oczekują zwycięstwa preferowanej przez siebie opcji, ale optymizm wśród nich jest bardziej umiarkowany: KO - 36,9 proc., Trzeci Droga - 13,3 proc., a Lewica - 12,7 proc." - podaje stacja.

"Wygląda na to, że najbardziej racjonalne podejście do przewidywań wyników niedzielnych wyborów mają osoby z wyższym wykształceniem. Według ich wskazań PiS uzyska 35,9 proc. głosów, KO - 33 proc., Trzecia Droga - 10,8 proc., Lewica 10,6 proc., Konfederacja - 8,3 proc., a Bezpartyjni Samorządowcy - 4,1 proc." - czytamy.


Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 10-12.10.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1834 osób.

na zdjęciu: Urna wyborcza. fot. PAP/Maciej Kulczyński

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka