Fot. CC0
Fot. CC0

Nasze dane w dark webie? Można to sprawdzić

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Google od dłuższego wprowadza funkcje, które mają pomóc w ochronie danych użytkownika w sieci. W niektórych krajach działa nawet specjalny raport z dark webu. Po pobraniu go możemy dowiedzieć się, czy nasze dane wyciekły do tzw. ciemnej strony Internetu.

Usuwanie spamu i wyczyszczanie danych przeglądania 

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Z tej też okazji przedstawiamy, jakie zabezpieczenia zostały wprowadzone, by chronić dane użytkowników w Internecie. Hasła typu "qwerty" czy "password123" to już raczej historia. Ludzie w Internecie zaczęli bardziej chronić swoje dane, a ma to związek z tym, że oszuści coraz częściej działają online i starają wyłudzać się wrażliwe dane, a co gorsza pieniądze. Z otwartymi rękoma do użytkowników wychodzi m.in. Google. 

Poczta Gmail przy wsparciu AI stała się dużo bezpieczniejsza. Radzi sobie bardzo dobrze z odsiewaniem spamu. Obecnie blokuje już ponad 99,9 proc. niechcianych maili, phishingu i złośliwego oprogramowania. Jest to 15 miliardów niechcianych maili każdego dnia.


Wdrażane są także nowe aktualizacje kontroli prywatności, które pomagają użytkownikom chronić swoje dane osobowe. W ostatniej aktualizacji funkcja "Wyczyść dane przeglądania” pojawi się w wygodniejszym miejscu i pozwoli szybko usunąć ostatnie 15 minut historii przeglądania, a także dane witryn i ostatnie karty. Jedynie należy kliknąć trzy kropki w prawym górnym rogu przeglądarki Chrome i wybrać wspomnianą funkcję. 

Dane w dark webie 

Jedną z najciekawszych funkcji Google jest raport z dark webu, który aktualnie dostępny jest w 46 państwach, wśród których na ten moment nie ma Polski. Pozwala on sprawdzić, czy adres e-mail użytkownika został ujawniony w darknecie oraz uzyskać wskazówki, jak można chronić się w Internecie. 

W dark webie wyszukiwane są dane, które mogą być powiązane z adresem e-mail użytkownika lub innymi informacjami dodanymi do profilu monitorowania. Wyniki dotyczące naruszenia mogą zawierać:

  • imię i nazwisko,
  • adres,
  • numer telefonu,
  • e-mail,
  • Social Security Number (SSN) – dla obywateli USA,
  • nazwę użytkownika,
  • hasło.

MP

Fot. CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie