Co oglądają wyborcy? Sprawdzono, która telewizja jest najbardziej wiarygodna

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Według sondażu CBOS, Polacy wciąż czerpią informacje o Polsce i świecie głównie z telewizji. Za najbardziej wiarygodne uznają doniesienia w Polsacie. Wyborcy KO skupiają swą uwagę na przekazie TVN24, natomiast prawicowy elektorat ufa najbardziej TVP.

CBOS w najnowszym badaniu sprawdził, co najchętniej oglądają poszczególne grupy wyborców. Telewizja jest głównym przekaźnikiem wiedzy dla 50 proc. ankietowanych - to spadek 14 pkt proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Internet nadrabia - to źródło informacji dla 40 proc. pytanych, co oznacza wzrost o 19 pkt proc. w przeciągu 6 lat. Z prasy wiedzę czerpie zaledwie 2 proc. respondentów.  


Skąd najchętniej zdobywamy wiedzę o polityce i świecie?

Gdy włączamy telewizor, najczęściej wybieramy Polsat (51 proc.), TVP - 41 proc. oraz TVN - 40 proc. TVP Info uzyskało 32 proc. odpowiedzi, TVN 24 - 31 proc., Polsat News - 26 proc. Z danych CBOS wynika, że sporą rzeszę oglądających straciła - w przypadku TVP 1 to utrata aż 12 pkt proc., TVP 2 - 9 pkt proc. TVN utraciło 8 pkt proc., bez zmian pozostał wynik TVN24, natomiast Polsat ma gorszy rezultat o 3 pkt proc.  


Wybór stacji według preferencji wyborców 

Lewicowi odbiorcy najchętniej oglądają TVN lub TVN 24 - to 54 proc. Prawicowy widz wybiera najczęściej TVP - 55 proc. wskazań. Centrum sięga po TVN (34 proc.), Polsat (20 proc.) i TVP (16 proc.). W zestawieniu preferencji partyjnych, 68 proc. wyborców PiS zasięga wiedzy z TVP, zaś 66 proc. elektoratu KO wybiera TVN.

Głosujący na Trzecią Drogę wolą TVN (42 proc.) i Polsat (29 proc.). A wyborcy Konfederacji? 51 proc. w ogóle nie szuka wieści z telewizji. Jeśli ktoś już to robi, to 22 proc. wybiera Polsat a 13 proc. TVN24. 39 proc. elektoratu Lewicy również nie ogląda telewizji. Reszta podaje TVN (38 proc.) jako główne źródło informacji oraz Polsat (16 proc.). 

Wiarygodność programów publicystycznych i informacyjnych

CBOS zapytał respondentów też o to, które programy informacyjne i publicystyczne nadawane w 7 stacjach są wiarygodne w skali od 1 (najmniej) do 5 (najbardziej) - mowa o TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN 24, Polsat i Polsat News. I tak Polsat jest na szczycie z wynikiem 32 proc. Reszta ma więcej wskazań negatywnych, niż pozytywnych.   


Programy w TVP za wiarygodne uważa 26 proc., odmiennego zdania jest 47 proc. ankietowanych. TVN i TVN 24? Doceniają je 26 proc. pytanych, 38 proc. postrzega za niewiarygodne. TVN najbardziej przypada do publicystycznych gustów wyborcom KO i Lewicy. Opinie wygłaszane w TVP za wiarygodne uznają tylko wyborcy PiS. "Można powiedzieć, że programy informacyjne i publicystyczne telewizji publicznej pod względem wiarygodności oceniane są tym gorzej, im młodsi i lepiej wykształceni badani oraz w im większej miejscowości mieszkają" - piszą autorzy badania z CBOS.  

Fot. Studia telewizyjne TVP INFO i TVN24/Canva

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura