Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. EPA/GAVRIIL GRIGOROV / KREMLIN POOL / POOL MANDATORY CREDIT
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. EPA/GAVRIIL GRIGOROV / KREMLIN POOL / POOL MANDATORY CREDIT

Niebezpieczny ruch Putina. Unieważnił ratyfikację traktatu o zakazie prób nuklearnych

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
W czwartek na rządowych stronach Kremla pojawiła się podpisana przez Władimira Putina ustawa unieważniająca ratyfikację przez Rosję Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT). Eksperci obawiają się tego ruchu.

Putin złożył podpis 

Władimir Putin podpisał w czwartek ustawę unieważniającą ratyfikację przez Rosję traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) – poinformowały agencje Reutera i Associated Press.

Według Moskwy unieważnienie ratyfikacji ma służyć "wyrównaniu" sytuacji prawnej Rosji i USA i nie zmienia stanowiska Rosji w sprawie prób ani dzielenia się przez nią informacjami o działalności w sferze atomowej. Rosja zapewniła, że nie wznowi testów nuklearnych, jeśli nie zrobią tego Stany Zjednoczone.


Zapowiedzi takiego kroku pojawiały się w przestrzeni publicznej już ponad miesiąc temu. – Jak powiedział nasz prezydent, musimy zachować czujność i jeśli USA zbliżą się do rozpoczęcia testów nuklearnych, będziemy musieli zareagować tutaj w ten sam sposób – mówił wówczas wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

Obawy ekspertów 

Waszyngton podpisał traktat CTBT z 1996 r., ale nigdy go nie ratyfikował. Oprócz USA nie został ratyfikowany przez Chiny, Indie, Pakistan, Koreę Północną, Izrael, Iran i Egipt. Z kolei traktat podpisało i ratyfikowało łącznie 164 kraje, w tym Polska oraz takie mocarstwa atomowe jak Rosja, Francja i Wielka Brytania.

Część zachodnich ekspertów obawia się, że Rosja może rozważać przeprowadzenie próby nuklearnej, aby zniechęcić kraje Zachodu do wspierania militarnego Ukrainy. Gdyby do tego doszło, mogłoby to zainicjować nową erę prób nuklearnych światowych supermocarstw. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie część rosyjskich polityków oraz ekspertów ds. bezpieczeństwa wzywała Kreml do przeprowadzenia testu bomby atomowej

Rosja nigdy nie przeprowadziła próby nuklearnej po rozpadzie ZSRR. Ostatnia próba jądrowa w Związku Radzieckim odbyła się w 1990 r., a w USA w 1992 r. 

MP

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. EPA/GAVRIIL GRIGOROV / KREMLIN POOL / POOL MANDATORY CREDIT

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka