Kolejna prestiżowa strata dla Rosji. Nowoczesny okręt zatopiony

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Ukraińcy nie poprzestają na obronie swoich granic. Przy okazji niszczą najnowszy rosyjski sprzęt. Piloci z Ukrainy zatopili w Kerczu - na okupowanym Krymie - jeden z najnowocześniejszych okrętów Askold, należący do Floty Czarnomorskiej Rosji.

Ukraińcy zatopili okręt 

"Ukraińscy piloci zatopili w Kerczu na okupowanym Krymie jeden z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej Rosji, który mógł przenosić rakiety manewrujące Kalibr" – potwierdził w niedzielę na Telegramie dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk. "Potwierdzam” – napisał. 

Wcześniej Ołeszczuk oznajmił, że w oczekiwaniu na oficjalne potwierdzenie jeszcze raz dziękuje pilotom lotnictwa taktycznego Sił Powietrznych za udane ataki rakietami manewrującymi na infrastrukturę zakładów stoczniowych "Zaliw" w Kerczu, gdzie stacjonował okręt.


Ołeszczuk podziękował także obronie przeciwlotniczej za trzy zestrzelone w sobotę wieczorem rakiety Iskander. 


Wielkie straty Rosjan 

Często pojawią się w mediach informacje, że rosyjska Flota Czarnomorska traci swój arsenał. Jednak największym osiągnięciem armii ukraińskiej od początku wojny jest zniszczenie krążownika rakietowego Moskwa. 

Moskwa brała udział m.in. w ataku na Wyspę Węży, która zapisała się w historii jako przykład heroicznej obrony ukraińskich żołnierzy. Strata rosyjskiego krążownika była również dla okupanta wielkim ciosem, ponieważ oprócz tego, że atak na statek i jego zatonięcie znacznie osłabiło morale żołnierzy, to wartość krążownika szacowano na 600 mln dolarów. 

MP

Okręt Askold/"Ukraińska Prawda" 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka