Fot. CC0
Fot. CC0

Rzeczywistość finansowa Polaków. Wybijają się dwie kwestie

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Połowa Polaków żyje od pierwszego do pierwszego, prawie trzy czwarte wierzy, że państwo zapewni im emerytury.

Najbardziej niezadowoleni ze swojej sytuacji finansowej są młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Prawie 60 proc. uważa, że powodzi się im kiepsko. Zadowolenie pojawia się dopiero po 35. roku życia. 

Większość Polaków nie posiada oszczędności 

Takie dane przynosi raport „Długie jutro” przygotowany przez Nationale-Nederlanden. Okazuje się, że prawie połowy z nas trudno jest związać koniec z końcem, a 22 proc. nie posiada żadnych oszczędności, a 82 proc. Polaków rozumie zagadnienia związane z finansami, jednak często nie znajduje to potwierdzenia w tym, jaki finansami zarządzają.  

Z raportu wynika, że 39 proc. badanych z Polski odczuwa, że ich sytuacja finansowa jest niezadowalająca, a aż 40 proc. nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości. Nadal jednak pozostaje wysoki odsetek osób, które podejmują aktywne działania, aby zadbać o stabilizację. Badanie Nationale-Nederlanden pokazuje, że prawie 70 proc. respondentów posiada oszczędności na minimum trzy miesiące do przodu. Największą poduszkę finansową posiadają obywatele Holandii, Belgii oraz Japonii, wśród których odpowiednio 30, 31 oraz 35 proc. osób posiada oszczędności pozwalające przeżyć dłużej niż rok.


- Niespodziewane zdarzenia, takie jak utrata pracy, choroba czy inne kryzysy życiowe, mogą stanowić poważne wyzwanie dla naszego budżetu. Jeżeli chodzi o finanse mamy podzielone społeczeństwo. Z jednej strony pracujemy bardzo dużo, jednocześnie żyjąc „od pierwszego do pierwszego”. Z drugiej jednak ponad połowa z nas jest zadowolona ze swojej sytuacji i z chęcią regularnie poszerza swoją wiedzę, aby mieć lepsze wyniki i stabilność. Taką pewność i równowagę można osiągnąć na wiele sposobów. Może to być zarówno nauka regularnego oszczędzania albo zabezpieczenie w postaci polisy -– mówi Katarzyna Czupa, analityczka rynku finansowego w Nationale-Nederlanden.

Wiara w Państwo 

Ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich świadczenia emerytalne. Największe zaufanie mają seniorzy, aż 95 proc. z nich polega na instytucjach publicznych. Z kolei mniej wiary mają młodzi ludzie, wśród których 62 proc. liczy na państwo. W tej grupie wiekowej dostrzegalna jest większa potrzeba samodzielnego zadbania o swoją przyszłość i finanse. Blisko dwie trzecie wszystkich respondentów planuje kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, co może wynikać z niewystarczających świadczeń emerytalnych, bądź potrzeby aktywności. Takie podejście jest charakterystyczne dla Polaków, ale także wielu innych krajów, takich jak Rumunia, Węgry czy Czechy, w których ponad połowa badanych planuje aktywność zawodową na emeryturze.

Przekroczenie 65 roku życia i zakończenie aktywności zawodowej jest okresem, kiedy można w pełni cieszyć się życiem oraz realizować plany oraz pasje, na które brakowało miejsca wcześniej. Z raportu wynika, że prawie 60 proc. osób zdaje sobie sprawę, ile pieniędzy musi odłożyć na emeryturę i podobny odsetek ma pewność, że pozwoli im to na komfortowe życie. Pomimo że wyniki badania sugerują, że Europejczycy mają zamiar pracować tak długo, jak to tylko możliwe, w praktyce znaczna większość tych, którzy już zakończyli swoją aktywność zawodową, nie chcą do niej wrócić. Aż dwie trzecie Polaków potwierdza, że nie brakuje im pracy.

- Długowieczność to bez wątpienia pozytywna zmiana, ale wymaga od nas odpowiedniego planowania i zarządzania finansami, aby cieszyć się pełnią życia na emeryturze. Większość Polaków wcale nie tęskni za pracą i nie chciałoby do niej wrócić. Na realizacje marzeń potrzebujemy jednak odpowiedniego zaplecza finansowego, o które dobrze jest już zadbać w młodym wieku. W praktyce jest to znacznie łatwiejsze dzięki odpowiedniemu inwestowaniu, planowaniu emerytalnemu, a także oszczędzaniu poprzez np. produkty trzeciego filaru. Comiesięczne odkładanie pomoże zapewnić sobie stałą i wystarczającą emeryturę oraz spokojne życie – podkreśla Katarzyna Czupa.

Tomasz Wypych 

Fot. CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka