Ożywienie na rynku kredytów hipotecznych. Fot. CC0
Ożywienie na rynku kredytów hipotecznych. Fot. CC0

Ożywienie na rynku kredytów hipotecznych. Choć nadal więcej spłacamy niż zaciągamy

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Trzeci kwartał 2023 roku przyniósł wyraźne ożywienie na rynku kredytów hipotecznych. W tym okresie banki udzieliły 40 749 kredytów mieszkaniowych, o 32,31 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału na kwotę 15,843 mld zł – wzrost o 40,2 proc.

To wyniki porównywalne z tymi osiągniętymi na rynku w pierwszej połowie ubiegłego roku, a więc okresie poprzedzającym głęboki kryzys z przełomu lat 2022 i 2023. Wzrost zainteresowania kredytem mieszkaniowym związany był przede wszystkim z wejściem w życie programu „Bezpieczny kredyt 2%”. W ciągu trzech pierwszych miesięcy obowiązywania programu jego potencjalni beneficjenci złożyli do banków ponad 50 tysięcy wniosków o kredyt, z czego podpisano około 15 tysięcy umów kredytowych. 

Wzrost wartości udzielanych kredytów 

Ponownie wzrosła również średnia wartość udzielonego kredytu ogółem. W III kwartale 2023 wyniosła ona 387 980 złotych, a więc o 5,97 proc. w porównaniu do wartości notowanej w poprzednim kwartale. Była to najwyższa wartość notowana dotychczas w historii rynku kredytów hipotecznych w Polsce. Warto dodać, że średnia wartość kredytu udzielanego w ramach programu rządowego sięga 400 tys. złotych.

Poza uruchomieniem rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, na ożywienie rynku kredytowego wpłynęła również decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która we wrześniu br. po raz pierwszy od 38 miesięcy w sposób zdecydowany obniżyła podstawowe stopy procentowe NBP, w tym stopę referencyjną NBP, z poziomu 6,75 proc. do 6 proc.. Co ważniejsze, wskaźnik WIBOR 3M z maksymalnego poziomu 7,59 proc. w listopadzie 2022 roku spadł do poziomu 5,72% na koniec analizowanego okresu. Do podejmowania decyzji o zakupie mieszkania, pomimo wysokich kosztów kredytu, skłaniał szybki wzrost cen oraz drastycznie kurczący się zasób dostępnych na rynku mieszkań.  


W porównaniu (III kwartału 2022 r., zawarto o 19 531, czyli o 92,05 proc. więcej umów kredytowych, a ich wartość była wyższa o 8,835 mld zł – wzrost o 126,09 proc.. Jednak skala kredytowania hipotecznego pozostaje nadal na relatywnie niskim poziomie, a wysoką dynamikę wzrostów przypisać należy przede wszystkim efektowi bazy, czyli katastrofalnym wynikom roku 2022. 

– Po zapaści akcji kredytowej w drugiej połowie roku 2022, od początku bieżącego roku obserwujemy wzrost akcji kredytowej, który nabrał dynamiki zwłaszcza w trzecim kwartale br. wyłącznie wskutek rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jednak na kreowaną powszechnie opinię o boomie kredytowym jest zdecydowanie za wcześnie – przestrzega dr Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich i prezes zarządu Centrum Procesów Bankowych i Informacji Sp. z o.o.

Spadek kredytów hipotecznych obsługiwanych przez polskie banki

Mimo znacznego wzrostu liczby udzielonych kredytów, utrzymuje się tendencja spadku liczby kredytów hipotecznych obsługiwanych przez polskie banki. Liczba czynnych umów o kredyt mieszkaniowy w Polsce na koniec III kwartału 2023 r. wyniosła 2, 292 mln. Ogólna kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniosła natomiast 482,661 mld zł, a więc nieznacznie, o 0,84 proc., wzrosła w porównaniu z wartością notowaną w końcu poprzedniego kwartału. Oznacza to spadek o ponad 10 proc., czyli nominalnie o 256 899 kredytów, w porównaniu do stanu na koniec rekordowego roku 2021 - nadal więcej kredytów spłacamy, niż zaciągamy nowych.

Wzrost liczby kredytów napędza dynamicznie wzrost liczby budowanych mieszkań, przede wszystkim przez deweloperów. W III kwartale bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 32 242 mieszkań, o 31,39 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Po wyraźnym spadku wielkości produkcji deweloperskiej w drugiej połowie ubiegłego roku, mamy zatem powrót do poziomu zbliżonego do notowanego w latach 2018-2019. W tym czasie w największych polskich miast ceny wzrosły na rynku pierwotnym i wtórnym. Największy wzrost średniej ceny transakcyjnej był w Poznaniu – 9,31 proc., we Wrocławiu (o 8,89 proc.) i Krakowie (o 8,14 proc.). Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wyniosła 12 988 zł/mkw. i była wyższa niż kwartał wcześniej o 7,91 proc.. W Gdańsku zanotowano wzrost średniej ceny o 7,89 proc., a najniższą dynamikę cen zanotowano w Łodzi – wzrost o 4,75 proc. do 6 995 zł/mkw.

Na rynku najmu trzeci kwartał 2023 roku przyniósł tradycyjnie sezonowy wzrost popytu, zgłaszanego zwłaszcza przez studentów, ale również wzrost liczby ofert mieszkań do wynajęcia. W rezultacie zmiany wysokości czynszów na większości rynków były niewielkie. Tylko w Łodzi zanotowano spadek wysokości średniej stawki czynsz o 1,06 proc.. Najwyższy wzrosty odnotowano w Gdańsku – o 2,17 proc., w Warszawie – o 1,07 proc. i Wrocławiu – o 0,48 proc.. 

Tomasz Wypych 

Ożywienie na rynku kredytów hipotecznych. Fot. CC0

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka