Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva

Co trzeci polski lekarz ma zaburzenia depresyjne lub lękowe. Ruszył program wsparcia

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Najpierw pandemia, potem wojna w Ukrainie, nieustanne braki kadrowe, przygniatająca biurokracja... Niezależne badania przeprowadzone w USA, Wielkiej Brytanii i Polsce pokazują, że pracownicy medyczni często wykazują taki sam poziom stresu pourazowego i zmęczenia psychicznego, jak weterani wojenni oraz osoby dotknięte traumą.

Nastroje polskich lekarzy w postpandemicznej rzeczywistości

Raport „Ostatni gasi światło. Nastroje polskich lekarzy w postpandemicznej rzeczywistości” przygotowany przez Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pokazuje, że blisko 60 proc. medyków przyznało, że praca w stanie epidemiologicznym negatywnie wpłynęła na ich kondycję psychiczną. Najczęściej deklarowali to rezydenci (72 proc.) i kobiety (64 proc.).

W 2020 roku, na początku pandemii, tylko 30% badanych medyków odczuwało przeciążenie psychiczne, silny stres lub napięcie psychiczne, ale w 2021 roku było to już 55 proc.. W 2020 roku, co trzeciemu pracownikowi ochrony zdrowia towarzyszył niepokój (37 proc.), a rok później deklarowało to już 52 proc. Wyraźnie wzrósł także odsetek pracowników odczuwających przemęczenie lub napięcie fizyczne (z 16 proc. do 37 proc.), bezradność (z 22 proc. do 35 proc.), a także niechęć do kontynuowania pracy (z 16 proc. do 3 proc.).


Zaburzenia depresyjne lub lękowe dotykają już co trzeciego polskiego lekarza

Podobnych, niszczących emocji i stanów doświadczała większość lekarzy, bez względu na etap kariery zawodowej czy płeć. Z powodu przeciążenia obowiązkami pracownicy ochrony zdrowia są przepracowani, zmęczeni, zestresowani i coraz częściej niestety wypaleni zawodowo. Pandemia przyspieszyła i nasiliła te problemy. Badania pokazują także, że zaburzenia depresyjne lub lękowe dotykają już co trzeciego polskiego lekarza. To problem nie tylko dla medyków, ale także realne zagrożenie dla skuteczności leczenia i bezpieczeństwa pacjentów.

Dlatego każdy pracownik medyczny, niezależnie od stażu i typu wykonywanego zawodu medycznego oraz studenci medycyny mogą bezpłatnie skorzystać m.in. z bezpośredniej pomocy w formie porad psychologicznych. Każdy potrzebujący ma prawo odbyć 4 spotkania indywidualne ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. W ramach programu pomocy udziela 100 specjalistów z zakresu psychologii, psychologii klinicznej i psychoterapii.


Już prawie 8 tysięcy polskich medyków skorzystało z pomocy psychologa

Już 7389 uprawnionych medyków skorzystało ze wsparcia psychologa w ramach „Programu wsparcia psychologicznego kadry medycznej” finansowanego przez Unię Europejską. Wśród nich 20 proc. to lekarze, 18 proc. studenci kierunków medycznych, 17 proc. pielęgniarki, 15 proc. ratownicy medyczni, 9 proc. fizjoterapeuci, 6 proc. położne, 5 proc. farmaceuci, 3 proc. lekarze dentyści, po 1 proc. technicy farmacji, diagności laboratoryjni. Z pomocy w ramach programu można skorzystać do 14 grudnia.

By skorzystać z pomocy w ramach programu konieczne jest uprzednie zarejestrowanie się na stronie https://psychologdlamedyka.pl/.

Konsultacje są prowadzone w trybie zdalnym lub stacjonarnym. Bezpośrednie spotkania są dostępne w każdym mieście wojewódzkim. Mechanizm działania programu gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych pacjentów biorących udział w programie.
„Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach wsparcie dla obszaru zdrowia.

Tomasz Wypych

Depresja coraz częściej dotyka lekarzy, zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo