Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Warszawa na czele Europy Wschodniej – rekordowy procent pracujących kreatywnie

Redakcja Redakcja Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W stolicy Polski, Warszawie, aż 16,1% dorosłych obywateli zatrudnionych jest w branżach związanych "biznesem umysłowym". To najwyższy odsetek w regionie Europy Wschodniej i jednocześnie jedno z najwyższych wyników w całej Europie – podaje State of Poland, powołując się na raport think-tanku European Centre for Entrepreneurship and Policy Reform (ECEPR).

Raport opublikowany przez European Centre for Entrepreneurship and Policy Reform (ECEPR) ujawnił, że Warszawa jest niekwestionowanym liderem w zatrudnianiu pracowników w branżach biznesu umysłowego na obszarze Europy Wschodniej. 16,1% dorosłych mieszkańców Warszawy pracuje w sektorze, co oznacza rekord w regionie.

Zaskakujące jest, że stolica Polski prześciga wszystkie inne stolice Europy Wschodniej pod względem zatrudnienia w branżach biznesu umysłowego. Wartość ta przewyższa średnią europejską aż o 178%, co potwierdza rosnące znaczenie Warszawy jako centrum innowacji i przedsiębiorczości w Europie.

Warszawa lepsza od europejskich stolic

Pod względem liczby miejsc pracy związanych z biznesem umysłowym, Warszawa również zdaje się być niepokonana. Znajduje się na czele z 285 400 miejscami pracy, co oznacza wyraźne przewyższenie liczb z takich europejskich stolic jak Budapeszt (253 300), Bukareszt (239 300) czy Praga (162 400).

Najpopularniejszym obszarem biznesu umysłowego w Warszawie jest telekomunikacja, zatrudniająca imponującą liczbę 69 900 osób. Branża wydawnicza również ma znaczący udział, zatrudniając 53 200 osób, podczas gdy reklama i badania rynkowe zatrudniają 38 000 pracowników.

Raport ECEPR rzuca również światło na ogólny krajobraz europejski, ujawniając, że średnio tylko 5,8% dorosłych pracuje w branżach biznesu umysłowego w przeciętnej europejskiej regionie. Warszawa, z wynikiem 16,1%, wyraźnie wybiega poza tę normę, co potwierdza jej rosnącą rolę jako kluczowego gracza na europejskiej mapie innowacji i zaawansowanych przedsięwzięć biznesowych.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo