fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Bartłomiej Sienkiewicz rozpoczął gruntowne zmiany w mediach. Ważny komunikat

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 312
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek - poinformował resort w komunikacie.

Działania na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach zrobił to działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych - wyjaśniono.

Jak dodano w komunikacie, "konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej".


Decyzja Trybunału Konstytucyjnego uznana jako niewiążąca

"Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji" - poinformowano.

Jednocześnie w komunikacie pojawiła się informacja, że "zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek".

Na radykalne zmiany w mediach publicznych zareagował przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. "Jako Przewodniczący KRRiT stwierdzam, że odwołanie Zarządów oraz RN (mediów publicznych przez Ministra Kultury jest rażącym naruszeniem prawa. Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych TVP Info jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego" - napisał przewodniczący KRRiT Maciej Świrski w środę na platformie X (dawniej Twitter).


Dymisja prezesów mediów publicznych

Mateusz Matyszkowicz objął stanowisko prezesa Telewizji Polskiej we wrześniu ub.r., zastąpił Jacka Kurskiego, rządzącego telewizją od 2016 roku. Z TVP związany od 2016 roku.

Agnieszka Kamińska jest prezeską Polskim Radiem od stycznia 2020 roku. Została powołana przez Radę Mediów Narodowych i zastąpiła Andrzeja Rogoyskiego.


Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. W głosowaniu nie wzięło udziału ponad 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy udali się pod siedzibę TVP bronić wolności słowa. Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że politycy PiS będą robili dyżury po 10 osób w TVP.

W nocy zamiast TVP 1 nadawano sygnał TVP Info. Paski na dole zmieniły kolor na czarny. Przed południem TVP 1 rozpoczęła nadawanie normalnego programu, ale przestała działać strona internetowa TVP Info - po czasie przekierowuje na stronę TVP.

W mediach społecznościowych pojawiły się też nagrania z wejścia do gabinetu prezesa TVP.

ja

Na zdjęciu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura