W całej Polsce trwa wymiana tradycyjnych liczników prądu na liczniki zdalnego odczytu (LZO).
W całej Polsce trwa wymiana tradycyjnych liczników prądu na liczniki zdalnego odczytu (LZO).

Wejdą zarówno do domów, jak i mieszkań w całej Polsce. Procedura jest obowiązkowa

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 168
W całej Polsce trwa wymiana tradycyjnych liczników prądu na liczniki zdalnego odczytu (LZO). Firmy zobowiązane są dokonać jej na mocy ustawy licznikowej z 2021 roku. Do końca 2030 roku 17 mln urządzeń zostanie wymienionych. Nikt mieszkający w Polsce nie może odmówić ani zablokować wymiany tradycyjnego licznika prądu na tzw. inteligentny licznik.

Liczniki zdalnego odczytu prądu. Odwiedzi nas specjalista

Dziennik.pl wyjaśnia, że wymiana licznika wiąże się z wizytą specjalisty. W większości polskich mieszkań i domów nowe liczniki znajdą się na zewnątrz. Tego wymagają przepisy. Obecnie wielu Polaków ma zamontowane liczniki prądu na zewnątrz mieszkania. Wyjątkiem są jednak osoby, którym urządzenia zamontowano wewnątrz gospodarstwa domowego (jeszcze przed wejściem w życie ustawy). Takie osoby są zobowiązane wpuścić do lokalu technika.


Czym jest licznik zdalnego odczytu

Licznik zdalnego odczytu (LZO), czyli tzw. inteligentny licznik to urządzenie elektroniczne, które mierzy pobór energii elektrycznej. Działa na podobnej zasadzie, co tradycyjny licznik elektroniczny. Tyle że ma istotną funkcję zdalnego pozyskiwania danych pomiarowych, bez konieczności wizyty przedstawicieli spółki w miejscu instalacji licznika.

Inteligentne liczniki umożliwiają zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej w każdym czasie – przypomina portal Money.pl. Umożliwiają zdalną zmianę grupy taryfowej oraz zmianę sprzedawcy bez konieczności wizyty fachowca.

Wymiana tradycyjnych liczników na LZO zaczęła się w 2022 r. W grudniu 2023 roku zainstalowano już ponad 5 mln inteligentnych liczników. Stanowi to ok. 30 proc. wszystkich tego typu urządzeń w Polsce – podawał wówczas PAP.


Ważne! Klient nie płaci za wymianę tradycyjnego licznika prądu na LZO

Sam proces wymiany liczników nie wymaga udziału klienta. Jeśli licznik znajduje się w trudno dostępnym miejscu, np. w wewnątrz mieszkania, to właściciel lub lokator domu bądź mieszkania ma obowiązek wpuścić pracownika firmy energetycznej. A ten dokona wymiany urządzenia.


WAŻNE! Cały proces odbywa się bez udziału finansowego klientów firm. Nie płacimy za niego z własnej kieszeni – w żadnej formie. Ogólny koszt akcji, szacowany na ok. 9 miliardów złotych, pokryją w całości operatorzy energetyczni.


KW


Źródło zdjęcia: W całej Polsce trwa wymiana tradycyjnych liczników prądu na liczniki zdalnego odczytu (LZO). 

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka