fot. president.gov.by
fot. president.gov.by

Białoruś coś kombinuje. Nowa doktryna z użyciem broni jądrowej

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Białoruś przedstawi nową doktrynę wojskową, która po raz pierwszy przewiduje użycie broni jądrowej. Nie do końca jest jasne, w jaki sposób nowa doktryna może zostać zastosowana do taktycznej rosyjskiej broni jądrowej, którą Władimir Putin rozmieścił na terenie państwa rządzonego przez Alaksandra Łukaszenkę.

Białoruś przygotowuje nową doktrynę wojskową

- Jasno komunikujemy poglądy Białorusi na temat użycia taktycznej broni jądrowej stacjonującej na naszym terytorium - powiedział białoruski minister obrony Wiktor Chrenin na posiedzeniu białoruskiej rady bezpieczeństwa.

Doktryna ma zostać przedstawiona do zatwierdzenia Ogólnobiałoruskiemu Zgromadzeniu Ludowemu, organowi przedstawicielskiemu, który działa na Białorusi równolegle z parlamentem. Białoruś, blisko sprzymierzona z Rosją, posiadała zarówno taktyczną, jak i dalekiego zasięgu broń jądrową, gdy była częścią Związku Radzieckiego, ale przekazała ją Rosji po rozpadzie ZSRR.

Zdaniem Chrenina projekt Doktryny Wojskowej uwzględnia zmiany sytuacji i zawiera szereg nowości. Ale ogólnie rzecz biorąc, zachowuje ciągłość i główne przesłanie o miłującym pokój charakterze narodu białoruskiego. - Wyraźnie podkreślamy i zastrzegamy, że Białoruś nie uważa żadnego narodu za swojego wroga, pomimo działań ich rządów. Jest to kluczowe przesłanie, duch Doktryny Wojskowej - stwierdził Wiktor Chrenin.


Na terenie Białorusi znajduje się rosyjska taktyczna broń jądrowa

Minister obrony powiedział, że mechanizmy reagowania zostały ulepszone, aby skrócić czas reakcji. - Wyraźnie określiliśmy, że [konflikt] może mieć charakter międzypaństwowy lub koalicyjny. Innymi słowy, teraz klasyfikujemy je w zależności od liczby uczestników i wyraźnie stwierdzamy, że Białoruś może samodzielnie przeciwdziałać zagrożeniom w konflikcie międzypaństwowym. W szczególności w konflikcie z udziałem sąsiednich krajów. Jeśli chodzi o reakcje, dzielimy zagrożenia na krajowe i zagraniczne - dodał. Jasno określono również sekwencję działań, jakie państwo podejmie w odpowiedzi na zagrożenia wewnętrzne w celu ich zlokalizowania i zablokowania.

Chrenin zwrócił również uwagę na silniejsze powiązanie nowej edycji Doktryny Wojskowej z projektem Koncepcji Bezpieczeństwa Narodowego. - Lista zagrożeń dla bezpieczeństwa wojskowego została jasno sformułowana z uwzględnieniem istniejących wyzwań dla bezpieczeństwa wojskowego - wyjaśnił minister obrony. - Mając to na uwadze, sformułowaliśmy środki, jakie państwo podejmie w odpowiedzi na pojawiające się ryzyka, wyzwania i zagrożenia. Jasno sformułowaliśmy, jakie działania mają podjąć agencje rządowe i jakie funkcje będą pełnić. W ramach reagowania na możliwe zagrożenia dla bezpieczeństwa militarnego naszego kraju jasno określiliśmy i staramy się przekazać poglądy Białorusi na temat użycia taktycznej broni jądrowej, która jest rozmieszczona na naszym terytorium - zaznaczył.

Rosja wysłała taktyczną broń jądrową do stacjonowania na Białorusi w zeszłym roku, choć nie ma szczegółów na temat jej liczby. Rosja oświadczyła, że zachowa kontrolę nad tą bronią, która jest przeznaczona do użytku na polu bitwy, ma krótki zasięg i stosunkowo niską wydajność.


Białoruś twierdzi, że reaguje w odpowiedzi na działania Polski

Rosja wykorzystała terytorium Białorusi jako trampolinę do wysłania swoich wojsk na Ukrainę w lutym 2022 r. i utrzymała tam swoje bazy wojskowe i broń, chociaż wojska białoruskie nie brały udziału w wojnie.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Alaksander Wolfowicz powiedział, że rozmieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi ma na celu odstraszenie agresji ze strony Polski, członka NATO. - Niestety, oświadczenia naszych sąsiadów, w szczególności Polski zmusiły nas do wzmocnienia doktryny wojskowej - powiedział.

Według niego "Polska i państwa bałtyckie podejmują kroki w kierunku militaryzacji" sytuacji na swoich granicach z Białorusią pod przykrywką fantazyjnych pretekstów jakiegoś rzekomego zagrożenia ze wschodu. - Warszawa wyraziła nawet gotowość do przyjęcia amerykańskich taktycznych głowic jądrowych na swoim terytorium. Zaopatrują się w zaawansowaną broń– mówił w sierpniu 2023 r.

Obecna Doktryna Wojskowa Białorusi została przyjęta w lipcu 2016 roku.

ja

Na zdjęciu Alaksander Łukaszenka z Wiktorem Chreninem i Alaksandrem Wolfowiczem. Fot. president.gov.by

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj39 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka