fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Bilewicz występuje w UE jako Prokurator Krajowy. Zastępcy Bodnara mówią, że nie może

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz oraz wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha spotkali się z przedstawicielami Prokuratury Europejskiej w Luksemburgu. Tymczasem zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski opublikował kolejne oświadczenie, w którym twierdzi, że prokuratorem krajowym jest nadal Dariusz Barski.

Zarządzenie Adama Bodnara o podziale czynności

Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał we wtorek zarządzenie w sprawie ustalenia zakresu czynności PG, Pierwszego Zastępcy PG, Prokuratora Krajowego i pozostałych zastępów PG. Jako p.o. Prokuratora Krajowego w zarządzeniu wymieniony jest prokurator Jacek Bilewicz, nie pojawia się natomiast prokurator Dariusz Barski.

Opublikowano również stanowisko ministra sprawiedliwości, w którym oświadczono, że postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Dariusza Barskiego jest pozbawione cech aktu stosowania prawa i nie może wywoływać skutków prawnych. "W związku z powyższym minister sprawiedliwości-prokurator generalny uznaje je jako nieistniejące" - podkreślono w tym stanowisku.


Możliwe utworzenie trzech biur krajowych Prokuratury Europejskiej w Polsce

Jacek Bilewicz już reprezentuje Polskę na szczeblu unijnym. Jacek Bilewicz i wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha spotkali się z przedstawicielami Prokuratury Europejskiej (EPPO) w Luksemburgu. Ze strony Prokuratury Europejskiej w spotkaniu uczestniczyli - szefowa tej prokuratury Laura Kövesi oraz jej zastępcy Andres Ritter oraz Peter Klement.

"Kierownictwo EPPO wyraziło satysfakcję ze złożenia przez Polskę notyfikacji o zamiarze przystąpienia do Prokuratury Europejskiej oraz przedstawiło szczegóły współpracy z polskimi śledczymi" - poinformowało MS.

Podczas spotkania rozmawiano o zasadach wyłaniania kandydatów na polskich prokuratorów europejskich, regulacjach dotyczących współpracy Prokuratury Europejskiej z polskimi organami ścigania oraz rozstrzygania sporów kompetencyjnych pomiędzy EPPO a jednostkami polskiej prokuratury.

"Wstępnie zaproponowano utworzenie trzech biur krajowych EPPO w Polsce oraz powołanie od 12 do 18 polskich delegowanych prokuratorów europejskich. W dalszej perspektywie ta liczba mogłaby być zwiększona nawet do 30 osób" - przekazał resort.


Zastępcy Bodnara nadal upierają się, że Prokuratorem Krajowym jest Barski

Tymczasem zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski twierdzi, że zarządzenie ministra Bodnara w sprawie ustalenia zakresu czynności PG, Pierwszego Zastępcy PG, Prokuratora Krajowego i pozostałych zastępów PG nie robi skutków prawnych, ponieważ w ustawie o prokuraturze nie ma funkcji pełniącego obowiązki prokuratora krajowego, zatem prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski.


- Wykonywanie poleceń Jacka Bilewicza, zwłaszcza w zakresie spraw osobowych i majątkowych będzie skutkować bezskutecznością prawną podjętych na jej podstawie czynności. Prokuratorzy, stójcie na straży praworządności i czuwajcie nad ściganiem przestępstw zaapelował Ostrowski.

Wczoraj Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego, poprzez podjęcie bezprawnych działań zmierzających do odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego. Dodała, że powyższe, jak wynika z pozyskanych materiałów, stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego.

ja

Na zdjęciu Jacek Bilewicz, fot. X/Ministerstwo Sprawiedliwości

Czytaj też:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka