Facebook
Facebook

Von der Leyen o "polskich obozach". Jest reakcja Sikorskiego: "Szkoda, że..."

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 82
Nie milkną echa skandalicznego materiału udostępnionego na oficjalnych kanałach Komisji Europejskiej. W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przedstawiono Auschwitz jako "obóz w Polsce". Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zareagował w mediach społecznościowych.

Skandaliczny materiał KE. Nazwano Auschwitz "obozem w Polsce"

Na stronach Komisji Europejskiej w sobotę zostało opublikowane nagranie przypominające o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W nagraniu poszczególni komisarze przypominają nazwiska wybranych ofiar Zagłady z różnych części Europy, podając m.in. ich nazwiska oraz miejsca śmierci. Wśród wspomnianych ofiar znalazły się również te zamordowane w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, stworzonym przez okupacyjne władze niemieckie.

W nagraniu, miejsca śmierci ofiar zostały przedstawione poprzez nazwę miejscowości, w której dana osoba zginęła oraz kraju, na którego terenie dana miejscowość się obecnie znajduje; w związku z tym z wyświetlanych w nagraniu napisach można wyczytać m.in. "Auchswitz Camp, Poland" (ang. Obóz Auschwitz, Polska). Analogicznie inne obozy istniejące w tym czasie w Europie zostały przedstawione w tej samej, formule np. "Mauthausen Camp, Austria" czy "Jasenovac Camp, Croatia".


Radosław Sikorski reaguje. "Szkoda"

Do kontrowersji, które wzbudziły przedstawione w nagraniu podpisy, odniósł się, również na portalu X, szef MSZ Radosław Sikorski.

- Pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją. Informacja w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej będzie doprecyzowana, ale szkoda, że polski komisarz UE zawczasu nie zaprezentował polskiego punktu widzenia - zapowiedział.

Szefowa KE publikuje sprostowanie. Pisze o ofiarach "niemieckiego obozu"

Medialna burza nie umknęła uwadze samej szefowej KE. Von der Leyen opublikowała wpis, w którym jasno wskazuje, że wspomniane obozy były prowadzone przez "niemieckich nazistów". Nie wspomniała jednak, że Niemcy bezpośrednio odpowiadają za zamordowanie 6 milionów Żydów, obarczyła o to niesprecyzowanych "nazistów". Nie przeprosiła też za spot, który ukazał się na kanałach komisji.

- Wczorajsze uroczystości oddały hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz oraz upamiętniły sześć milionów Żydów i wszystkie inne ofiary zamordowane przez nazistów - napisała polityk.

 


MB

Fot. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Źródło: Facebook.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj82 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka