Pixabay.com
Pixabay.com

Arabowie je uwielbiają. Polskie produkty stały się hitem eksportowym

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Polskie firmy powoli rozwijają swoje filie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ale szczególnie jeden rodzaj produktów cieszy się wyjątkowym uznaniem wśród tubylców i to już od wielu lat. Okazuje się, że Arabowie pokochali polskie słodycze.

Arabowie uwielbiają polskie słodycze. Zwłaszcza krówki

Jakub Sławek, Ambasador RP w ZEA udzielił wywiadu portalowi ekonomicznemu Monet.pl. Urzędnik mówił m.in. o  relacjach obu państw, współpracy energetycznej i możliwościach rodzimych firm.

Sławek przyznał, że Polacy coraz chętniej inwestują pieniądze w otwieranie firm na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Został zapytany o to, jakie polskie produkty są najbardziej kochane przez tamtejszych mieszkańców. Okazało się, że są to wyroby cukiernicze.

- Słodycze to rzeczywiście jeden z polskich hitów eksportowych do Emiratów i regionu. Myślę, że fundamentem sukcesu polskiej czekolady i słodyczy była polska "krówka", która jest tutaj obecna od bodaj lat 60-tych, kiedy jeszcze Zjednoczone Emiraty Arabskie nie były jednym państwem federalnym - powiedział ambasador.

- Słowo "krówka" jest tutaj w ogóle w obiegu. Sukces jest rezultatem tego, że polskie słodycze są smaczne. To, czego brakuje w mojej perspektywy, to większej ekspozycji i promocji polskich marek słodyczy w Emiratach. Mamy w Polsce przecież duże brandy czekoladowe, które nie tylko mają produkty, ale świetne kawiarnie i pijalnie czekolady. Te marki powinny tutaj być obecne i z pewnością byłby to korzystny biznes dla nich. Zdaję sobie sprawę, że to inwestycja i na pewno jakieś ryzyko, ale obserwując inne europejskie marki, które sobie radzą na rynku, to nie ma powodów myśleć, aby polska marka nie miała odnieść sukcesu. Przecież czekolada to nie tylko Szwajcaria i Belgia - dodał.


Rynek ZEA atrakcyjny dla zagranicznych firm

W dalszej części wywiadu Sławek przyznał, że arabski rynek żywności jest łakomym kąskiem dla zagranicznych firm. Aż 80 proc. żywności z ZEA pochodzi bowiem z importu. Co więcej, inwestowanie w tym kraju otwiera biznesowe bramy do rozpoczęcia działalności w niektórych krajach Afryki i Azji.

- Ewidentnie mamy jeden z najlepszych momentów w relacjach gospodarczych pomiędzy Polską i Emiratami. Jest wzajemnie zainteresowanie, odnotowujemy dużą aktywność polskich firm na różnego rodzaju imprezach targowo-wystawienniczych - przyznał dyplomata.

Polacy też kochają słodycze

Nie tylko cudzoziemcy kochają nasze wyroby cukiernicze. Przeciętny Polak spożywa bowiem około 5,6 kg czekolady rocznie.

Interia.pl przytacza prognozy, z których wynika, że spożycie wzrośnie do 6,2 kg w roku 2027. Na ten rodzaj słodyczy Polacy wydają średnio 190 złotych rocznie. To oznacza, że Polacy znajdują się w ścisłej czołówce spożycia kakaowych słodkości w całej Unii Europejskiej.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

MB

Fot. Dubaj. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka