Rewolucja na TikToku. Użytkownicy będą wściekli

Redakcja Redakcja Internet Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Użytkownicy TikToka mogą być niezadowoleni z tego, co niebawem wydarzy się z ich ulubioną aplikacją? Powód? 31 stycznia Universal Music wycofa swój katalog muzyczny z TikToka, w którym znajdują się piosenki takich gwiazd jak The Beatles i Taylor Swift.

TikTok okradał artystów? Padły mocne oskarżenia

Wytwórnie muzyczne uzyskują tantiemy za umieszczanie katalogów ze swoimi utworami na mediach społecznościowych. O to właśnie rozgorzał spór pomiędzy TikTokiem a Universal Music.

Wytwórnia muzyczna stoi na stanowisku, że aplikacja społecznościowa płaci zaniżone stawki za możliwość dostępu do wspomnianego katalogu. Universal Music posiada prawa do 1/3 utworów światowej muzyki, w tym do piosenek takich gwiazd, jak Drake, Taylor Swift, The Beatles, Elton John, Coldplay i BTS.

TikTok ma około miliarda użytkowników na całym świecie, a płaci wyjątkowo mało za dostęp do popularnych utworów muzycznych. Dziennikarze podają, że zysk z tej platformy to zaledwie 1 proc. przychodów Universala.

Co więcej, popularna aplikacja miała szantażować wytwórnię muzyczną i łamać zawarte już umowy z błahych powodów. Universal w końcu postanowił powiedzieć "stop".


Universal Music wydało oświadczenie

Universal Music postanowił opublikować oświadczenie, w którym zwraca się do artystów i słuchaczy.

"Warunki naszej współpracy z TikTokiem określa umowa, która wygasa 31 stycznia 2024 roku. Podczas rozmów dotyczących jej przedłużenia zależało nam na trzech kluczowych kwestiach: odpowiednim wynagradzaniu naszych artystów, ochronie praw prawdziwych artystów przed szkodliwymi aspektami Al oraz cyberbezpieczeństwie użytkowników TikToka" - czytamy w piśmie.

"Kiedy zaproponowaliśmy, by TikTok podszedł do powyższych kwestii tak jak nasi inni partnerzy, najpierw spotkaliśmy się z obojętnością, a następnie z próbami zastraszania" - napisano. "Strategia TikToka jest prosta: wykorzystać moc platformy, aby skrzywdzić bezbronnych artystów i zmusić nas do podpisania niekorzystnej umowy, której warunki niegodnie traktują muzykę, artystów i ich fanów. Nigdy się na to nie zgodzimy" - zawarto w oświadczeniu.

TikTok reaguje kontrą

Na pismo wytwórni zareagowała platforma społecznościowa. Władze chińskiej aplikacji oskarżyli Universal o stosowanie "fałszywej narracji".

"To smutne i rozczarowujące, że Universal Music Group przedłożyło własną chciwość nad interesy swoich artystów i autorów piosenek" - napisano.

MB

Fot. Smartfon, aplikacje. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie