Andrzej Duda. Fot. PAP/EPA/IDA MARIE ODGAARD
Andrzej Duda. Fot. PAP/EPA/IDA MARIE ODGAARD

Andrzej Duda przed Trybunałem Stanu? Ważna polityk KO nie ma żadnych wątpliwości

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 183
Rząd Donalda Tuska ma coraz mniej czasu, by w sto dni zrealizować sto konkretów. Za nami ponad 50 dni koalicyjnego rządu. Z wyliczeń WP.pl wynika, że w 50 dni koalicja 15 października spełniła 12 obietnic. I kilkanaście częściowo. Joanna Kluzik-Rostkowska przy tej okazji została zapytana, czy prezydent RP Andrzej Duda stanie przed Trybunałem Stanu. Zapewniła, że tak właśnie będzie.

100 konkretów na 100 dni. Półmetek za nami

Listę 100 konkretów na 100 dni można znaleźć tutaj.

Wśród zrealizowanych obietnic jest wprowadzenie in vitro z budżetu państwa, wykreślenie ocen z religii ze świadectw szkolnych, obniżenie VAT dla branży beauty do 8 proc. (uściślając - zapowiedziane od kwietnia), natychmiastowe przystąpienie do polityki antyprzemocowej (decyzja Donalda Tuska ws. konwencji stambulskiej), przywrócenie finansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, odwołanie Mikołaja Pawlaka z funkcji Rzecznika Praw Dziecka i powołanie na to stanowisko osoby, „dla której dobro dzieci będzie priorytetem”, akty oskarżenia „wobec funkcjonariuszy MSZ odpowiedzialnych za korupcję, która doprowadziła do niekontrolowanego napływu migrantów do Polski”, uzyskanie pieniędzy z funduszy unijnych i „powrót do grupy decyzyjnej w instytucjach UE”, Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku, zamrożenie ceny gazu w 2024 r. dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych na poziomie cen z 2023 r. (jak dotąd na pół roku).

 

Wirtualna Polska za zrealizowaną uważa również obietnicę: „Zlikwidujemy prace domowe w szkołach podstawowych. Wprowadzimy szeroką ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych w szkole. Przeznaczymy dodatkowe pieniądze na zajęcia rozwijające zdolności uczniów i wyrównujące szanse, sport, rozwijanie zainteresowań. Zapewnimy pomoc w szkole zamiast korepetycji w domu”. 

Należałoby jednak dodać, że jak dotąd rządząca koalicja zrealizowała pierwszą część tych zapowiedzi (i to w zmodyfikowanej formie). Pytanie w jakiej formie i kiedy zostaną spełnione inne obietnice zawarte powyżej, wymagające zasobów finansowych i kadrowych. Wirtualna Polska tę obietnicę powinna zapisać po stronie częściowo zrealizowanych.

Wirtualna Polska twierdzi też, że nowa koalicja zrealizowała obietnicę: „Wyłączymy najcenniejsze przyrodniczo obszary lasów z wycinki i przeznaczymy je tylko na funkcje przyrodnicze i społeczne”. 

22. konkret ekipy Donalda Tuska. Andrzej Duda przed Trybunałem Stanu

W programie „Tłit” Wirtualnej Polski dziennikarz Michał Wróblewski przepytywał Joannę Kluzik-Rostkowską z niespełnionych dotąd stu konkretów. Zapytał między innymi o postawienie prezydenta Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu.

Przypomnijmy 22. konkret ekipy Donalda Tuska: 

„Łamanie Konstytucji i praworządności będzie szybko rozliczone i osądzone. W tym celu postawimy przed Trybunałem Stanu:

  • Andrzeja Dudę – za odmowę przyjęcia ślubowania od trzech prawidłowo wybranych przez Sejm VII kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz za zastosowanie prawa łaski w stosunku do nieprawomocnie skazanych Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwóch innych funkcjonariuszy;
  • Mateusza Morawieckiego – za wydanie decyzji polecającej Poczcie Polskiej przeprowadzenie nielegalnych wyborów kopertowych;
  • Jacka Sasina – za bezprawne wydanie 70mln zł na wybory kopertowe;
  • Zbigniewa Ziobro – za wykorzystywanie do celów partyjnych środków finansowych z Funduszu Sprawiedliwości;
  • Adama Glapińskiego – za zniszczenie niezależności Narodowego Banku Polskiego i brak realizacji podstawowego zadania NBP, jakim jest walka z drożyzną;
  • Przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, obu za zniszczenie mediów publicznych (w tym m.in. za naruszenie art. 213. ust. 1 Konstytucji, a także art. 6 ust. 1, art. 6 ust. 2, art. 21 ust. 1, art. 21 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, oraz art. 231 Kodeksu karnego)”.

Joanna Kluzik-Rostkowska jest pewna: Andrzej Duda stanie przed Trybunałem Stanu

Polityk Koalicji Obywatelskiej zapewniła w sprawie Andrzeja Dudy: „Tak, dlaczego nie? Przygotujemy wniosek, przegłosujemy go. (…) Nie sądzę, żeby to było zagrożone”.

Państwa zdaniem rządzącym pójdzie tak łatwo, jak przekonuje Joanna Kluzik-Rostkowska?

KW

Źródło zdjęcia: Andrzej Duda. Fot. PAP/EPA/IDA MARIE ODGAARD

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka