Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak

Ciężka decyzja przed PiS. Kto kandydatem na prezydenta?

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Wybory prezydenckie odbędą się już w najbliższym roku. Kandydować ponownie nie może prezydent Andrzej Duda, stąd pojawiają się pytania, kto go zastąpi w rywalizacji o duży pałac. Decyzja nie będzie łatwa, a respondenci mają trudny orzech do zgryzienia.

Blisko połowa respondentów nie potrafi wskazać kandydata 

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytano o to kto, ich zdaniem, powinien być kandydatem PiS na prezydenta w wyborach, które odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. W odpowiedziach wymieniono: Mariusza Błaszczaka, Przemysława Czarnka, Jarosława Kaczyńskiego, Marka Magierowskiego, Marcina Mastalerka, Mateusza Morawieckiego, Julię Przyłębską, Beatę Szydło i Zbigniewa Ziobro.

Z badania wynika, że 49,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. 17,7 proc. badanych wskazało, że powinien być to "inny polityk" niż ci, którzy zostali wymienieni w badaniu.


Morawiecki na czele wyścigu

Z kolei spośród wymienionych w badaniu najwięcej wskazań - 10,9 proc. - uzyskał Mateusz Morawiecki. Kolejne miejsce zajął Mariusz Błaszczak, którego wskazało 4,2 proc. badanych. Beatę Szydło w roli kandydatki PiS na prezydenta widziałoby 3,5 proc. respondentów.

3,3 proc. badanych uważa, że kandydatem PiS na prezydenta powinien być Przemysław Czarnek, a 3,1 proc., że Jarosław Kaczyński. 2,6 proc. respondentów wskazało, że kandydatem PiS na prezydenta powinien być Marcin Mastalerek. Zbigniewa Ziobrę w roli kandydata PiS na prezydenta widziałoby 2,3 proc. respondentów.

Zdaniem 1,6 proc. badanych kandydatem PiS na prezydenta może zostać Julia Przyłębska. 1,5 proc. respondentów wskazuje, że będzie to Marek Magierowski.

– Częściej niż ogół badanych Mateusza Morawieckiego za najlepszego kandydata na prezydenta z ramienia PiS uważają respondenci, których dochody mieszczą się w granicach 2001 zł – 3000 zł netto (16 proc.) oraz mieszkańcy miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób (16 proc.). Odsetek badanych wskazujących na Mateusza Morawieckiego maleje wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia (16 proc. - podstawowe/gimnazjalne, 9 proc. - wyższe) – komentuje, cytowana przez rp.pl przedstawiciela SW Research Dorota Cywińska.

Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 30-31 stycznia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

MP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka