Donald Tusk (C) i Ursula von der Leyen (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Donald Tusk (C) i Ursula von der Leyen (P). Fot. PAP/Leszek Szymański

Ursula von der Leyen jest już w Polsce. Wielkie oczekiwania

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo, którzy w piątek składają wizytę w Polsce przybyli do KPRM, gdzie powitał ich premier Donald Tusk. Po wspólnym spotkaniu politycy wygłoszą oświadczenia dla mediów.

Szefowa Komisji Europejskiej oraz premier Belgii przybyli do Polski

Szefowa Komisji Europejskiej oraz premier Belgii przybyli do Polski w przeddzień 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie.

Premier Donald Tusk mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że jednym z tematów rozmów będą kwestie związane z sytuacją za naszą wschodnią granicą. Zapowiedział również, że w czasie oświadczeń dla mediów publicznie odniesie się m.in. do potrzeby korekty polityki europejskiej, jeśli chodzi o sytuację na granicy z Ukrainą.


"Na polskiej granicy z Ukrainą chronimy interesy nie tylko polskich rolników"

Szef rządu podkreślił, że „na polskiej granicy z Ukrainą chronimy interesy nie tylko polskich rolników”, bo to granica europejska. – Prawie w każdym państwie europejskim rolnicy i producenci buntują się przeciwko niektórym przepisom, niektórym zasadom, jakie przyjęto – zaznaczył.

– Chciałbym, żeby to wreszcie dotarło do świadomości wszystkich bez wyjątku uczestników tego zjawiska, tego problemu. To jest wspólny obowiązek UE uregulowanie tego w taki sposób, aby rynek europejski, i w tym przede wszystkim z naszego punktu widzenia polscy rolnicy nie byli w tej sytuacji, w jakiej są dzisiaj – powiedział.


"Usłyszymy, że Polska ma odblokowane środki z KPO"

Podczas późniejszej debaty w Sejmie nad wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara premier poinformował, że wizyta von der Leyen ma również związek z kwestiami dotyczącymi odblokowaniem środków unijnych dla Polski. – Wszystko wskazuje na to, że w piątek dowiemy się, że po latach zwłoki i tygodniach niezwykle intensywnej pracy głównie ministra Adama Bodnara, wreszcie usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma odblokowane środki z KPO – poinformował w czwartek w Sejmie premier Tusk.

Bodnar przedstawił we wtorek w Brukseli plan reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce, który ma doprowadzić do zakończenia uruchomionej w 2017 r. procedury z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski. Plan spotkał się z pozytywnym odbiorem państw członkowskich. Komisja Europejska uważa, że jest realistyczny, jednak zamknięcie procedury uzależnia od jego realizacji.

KE wszczęła procedurę z art. 7. wobec Polski w 2017 r. w reakcji na reformę wymiaru sprawiedliwości wprowadzoną przez ówczesny rząd. 

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk (C) i Ursula von der Leyen (P). Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka