Przewodniczący Dariusz Joński. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Przewodniczący Dariusz Joński. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Joński wyłączony z przesłuchania

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Trwa komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Przesłuchiwana jest prokurator Edyta Dudzińska. Przewodniczący komisji Dariusz Joński został wyłączony z przesłuchania. Wniosek w tej sprawie złożyła Dudzińska.

Joński nie przesłuchuje prokurator Dudzińskiej 

W środę komisja śledcza ds. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r., które miały się odbyć w trybie korespondencyjnym, przesłuchuje byłą wiceszefową Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Edytę Dudzińską, która przejęła i umorzyła śledztwo Wrzosek ws. wyborów kopertowych po kilku godzinach od wszczęcia.


Dudzińska na początku przesłuchania oskarżyła przewodniczącego Dariusza Jońskiego o to, że przed tygodniem w radiowym wywiadzie przekazał nieprawdziwie twierdzenia na temat jej działań w sprawie śledztwa dotyczącego wyborów kopertowych. Wybuchła dyskusja między posłami PiS a ekspertami prawnymi komisji. Wniosek o odsunięcie Jońskiego z przesłuchania chciał złożyć Waldemar Buda, ale finalnie zrobiła to Dudzińska. 

Odbyło się głosowanie, "za" było pięcioro członków komisji, przeciwko czworo, a sam Joński się wstrzymał. Po głosowaniu zarządzono przerwę, a po niej przesłuchanie zaczął wiceprzewodniczący Jacek Karnowski.

Wrzosek oskarża Dudzińską 

Wcześniej przed komisją stanęła prokurator Ewa Wrzosek. Pytana była, czy umorzenie śledztwa przez prokurator Dudzińską było inspirowane z góry. Odpowiedziała, że jej zdaniem nie była to samodzielna decyzja. – Świadczy o tym ekspresowe umorzenie śledztwa, przyjazd do pracy w dniu wolnym, wszystko, co później działo się z tą sprawą – oceniła. – Na pewno nie była to decyzja samodzielna – dodała. – Pytanie, na ile w sposób udokumentowany w aktach postępowania, chociażby w aktach podręcznych, znajdują się formalnie sformułowane polecenia takiego, a nie innego zakończenia sprawy, a na ile ta decyzja została przez nią podjęta w sposób dorozumiany, czego się od niej (prok. Dudzińskiej) oczekuje – powiedziała Wrzosek.

Dodała, że "jest cały szereg śledztw budzących poważne wątpliwości co do swojej legalności, gdzie nie będzie śladu poleceń pisemnych, chociaż takie są regulacje ustawowe i ta droga powinna być każdorazowo dochowana. Co do treści czynności procesowych prokurator powinien wydawać polecenie na piśmie".

MP

Przewodniczący Dariusz Joński. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka