Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Fot. PAP/Rafał Guz
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Fot. PAP/Rafał Guz

Kompleksowa reforma Trybunału Konstytucyjnego. Bodnar przedstawił plan

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 66
W poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie szef MS Adam Bodnar oraz przedstawiciele wszystkich ugrupowań koalicji rządzącej przedstawili założenia projektów dotyczących kompleksowej reformy Trybunału Konstytucyjnego.

Bodnar o  czterech aktach prawnych dotyczących kompleksowej reformy Trybunału Konstytucyjnego

Przedstawiamy założenia czterech aktów prawnych dotyczących kompleksowej reformy Trybunału Konstytucyjnego; w środę w Sejmie czeka nas pierwsza debata w kontekście uchwały dotyczącej TK - przekazał w poniedziałek minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Bondar poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że gotowe są założenia dotyczące kompleksowej reformy TK. Jak powiedział, jest to pakiet czterech aktów prawnych, a w ich skład wchodzą: projekt uchwały Sejmu RP dotyczący TK - o ile posłowie podpiszą projekt tej uchwały i złożą go do marszałka Sejmu; projekt ustawy o TK przygotowany przez organizacje pozarządowe oraz projekt przepisów wprowadzających ustawę o TK.

Kolejnym przygotowanym aktem prawnym - jak przekazał Bodnar - jest „ustawa, która ma na celu nowelizację konstytucji w kontekście funkcjonowania TK oraz wprowadzenia zasady bezpośredniego stosowania konstytucji przez sądy powszechne”.


Gasiuk-Pihowicz: Projekt obywatelsko-ekspercki

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej przekazała na tej samej konferencji prasowej, że na sędziego będą mogły kandydować tylko osoby, które co najmniej cztery lata nie były członkami partii, posłami czy senatorami. 

– Po drugie, większość Sejmowa nie może kształtować składu TK. Stąd propozycja większości kwalifikowanej do wyboru sędziego, ale także wybór schodkowy. Pięciu sędziów będzie wybranych na trzy lata, pięciu na sześć lat, a pięciu na pełną, dziewięcioletnią kadencję – wyjaśniła.

Posłanka dodała, że jest to „projekt obywatelsko-ekspercki”. — Każdy, kto stawia na pierwszym miejscu polską Konstytucję, podpisze się pod tą ustawą, także prezydent Rzeczpospolitej, na to liczymy — zaznaczyła.

To „ważny dzień dla wszystkich, którzy walczyli o wolne sądy i uczciwość w życiu publicznym” - mówiła posłanka KO. — Mamy mandat społeczny i to jest wielki mandat naprawczy. Robimy to przede wszystkim po to, żeby obywatele mieli pewność, że Trybunał Konstytucyjny stoi na straży konstytucyjności ustaw – dodała.


Żukowska: Wyrok o aborcji zostanie uznany za obarczony wadą prawną

Na tym jednak nie koniec. Anna Maria Żukowska z Lewicy stwierdziła z kolei, że „Lewica razem z partnerami będzie stała na straży praworządności” i będzie dbała o „pewność prawa”. 

— PiS pewnie nie będzie chciał tego przyjąć, ale przyjmiemy tę uchwałę, przegłosujemy ją. Mówi ona m.in., że ten wyrok o aborcji, który doprowadził do śmierci co najmniej kilku kobiet, zostanie uznany za obarczony wadą prawną, czyli niewiążący — podkreśliła.


Berek: Ryzyko prawne, które powinniśmy zdjąć z obywateli, z urzędników, z sędziów

W Polsce jest potrzeba kreacji na nowo sądu konstytucyjnego; kroki pokazane w pakiecie projektów ustaw oraz uchwale ws. TK są docelową kreacją sądu konstytucyjnego na nowo - ocenił w poniedziałek przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek.

Berek, który wziął w poniedziałek udział w konferencji prasowej nt. proponowanych rozwiązań prawnych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że TK przestał wypełniać swoją funkcję, a jego działalność obarczona jest bardzo istotnymi wadami prawnymi.

— Jest problem składu, wadliwości składu, wadliwości procedowania, bardzo duży kompleks problemów prawnych. I na ten narastający problem chcemy odpowiedzieć dużą kompleksowa koncepcją. Potrzeba kreacji na nowo sądu konstytucyjnego w Polsce. Sąd konstytucyjny ma funkcjonować zgodnie z przepisami, które go dotyczą. Nie jesteśmy w stanie uzyskać tego efektu w składzie tym, który w tej chwili funkcjonuje w budynku przy al. Szucha — podkreślił Berek.

— To jest ryzyko prawne, które powinniśmy zdjąć z obywateli, z urzędników, z sędziów. Powinniśmy je rozwiązać w sposób ustrojowy i systemowy. Dopóki to nie będzie możliwe, będziemy musieli funkcjonować w systemie, w którym tak naprawę tego TK w rozumieniu przepisów konstytucji nie ma. I o tym w sumie w całości opowiadają te trzy dokumenty, które dzisiaj państwu prezentujemy i nad którymi parlament rozpocznie, jak mamy nadzieję, prace już w tym tygodniu — podkreślił Berek.

Trela: Konieczna jest rozproszona kontrola zgodności ustaw z konstytucją przez sądy powszechne

W pakiecie zmian dotyczących Trybunału Konstytucyjnego zaproponowana zostanie m.in. rozproszona kontrola zgodności ustaw z konstytucją przez sądy powszechne - podkreślił w poniedziałek senator Polski 2050 Jacek Trela. Dodał, że prace nad zmianami w konstytucji będą prowadzone w komisji ustawodawczej Senatu.

Według niego, niezwykle istotne z punktu widzenia Polski2050, aby była wprowadzona – i w proponowanym pakiecie jest o tym mowa – „rozproszona kontrola zgodności ustaw z konstytucją, czyli kontrola prowadzona przez sądy powszechne”. – To będzie wymagało zmiany konstytucji. Liczymy na to, że będzie można taki projekt przedstawić do podpisu prezydentowi – zaznaczył senator.

Jak dodał, zmiana ta ma na celu „zbliżenie obywateli do sądów i obywateli do konstytucji”. 

– Proponujemy, aby prace nad zmianą konstytucji były prowadzone w komisji ustawodawczej Senatu, bowiem tam jest to miejsce znacznie spokojniejszej debaty. Wierzymy, że taką debatę będziemy mogli przeprowadzić w krótkim czasie i zaprezentować później projekt Sejmowi – mówił senator Trela. 

KW

Źródło zdjęcia: Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka