Nowa lista leków refundowanych z 33 terapiami. "Pobiliśmy rekord"

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Jest już projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 r.

Od tego roku zmiany na listach leków refundowanych będą zachodzić rzadziej. Do tej pory listę publikowano co dwa miesiące, teraz będą ogłaszane raz na kwartał. Wprawdzie list będzie mniej i na informację o refundacji nowych leków chorzy będą musieli poczekać trochę dłużej, ale jednocześnie liczba nowości ogłaszanych na listach będzie większa.

- Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. To druga lista w tym roku, ale pierwsza tak bogata. Pobiliśmy rekord. Mamy 33 nowe terapie – zapewnia Izabela Leszczyna, minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Terapie te dotyczą m.in.: ginekologii, onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorób rzadkich. Pacjenci zyskują dostęp do refundacji siedmiu terapii we wskazaniach onkologicznych oraz dwudziestu sześciu terapii we wskazaniach nieonkologicznych, w tym aż ośmiu we wskazaniach dla chorób rzadkich. 


Zmiana w terapii genowej dla dzieci z SMA

Szczegóły dotyczące refundowania nowych terapii przedstawił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Poinformował, że w zakresie chorób rzadkich nastąpi długo wyczekiwana zmiana zapisów programu lekowego SMA w zakresie terapii genowej Zolgensma oraz rozszerzenie dostępu do szczepionki przeciw RSV.

Dla dzieci chorych: na SMA do 2 roku życia, a na mukowiscydozę do 1 roku życia. Nastąpi również kompleksowe podejście do leczenia miastenii dzięki czemu refundacją objęto efgartigimod alfa, rytuksymab oraz mykofenolan mofetylu. Ponadto na refundację może teraz liczyć olipudaza alfa w leczeniu chorych z niedoborem kwaśnej sfingomielinazy, to technologia o wysokim poziomie innowacyjności (TLI) finansowana z Funduszu Medycznego.

Dla kobiet w onkologii ginekologicznej i ginekologii refundacja obejmuje pembrolizumab w leczeniu chorych na raka szyjki macicy, relugolix, estradiol i norethisteron w leczeniu pacjentek z mięśniakami macicy oraz rozszerzenie wskazań do zastosowania olaparybu w leczeniu chorych na nawrotowego raka jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej bez mutacji w genach BRCA 1/2.

W kardiologii nastąpią: rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla ezetymibu, ezetymibu w skojarzeniu z atorwastatyną w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca, zmiana w programie lekowym, obejmująca leczenie pacjentów pediatrycznych i rozszerzenie wskazań dla dorosłych z zaburzeniami lipidowymi i rozszerzenie wskazań kardiologicznych do stosowania empagliflozyny u chorych z niewydolnością serca. 


Lista polskich leków

Izabela Leszczyna zaznaczyła, że wprowadzamy listę polskich leków. - Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie lekowym pacjentów. Celem jest także zwiększenie udziału w rynku leków wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny, a także zachęta do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków. Przygotowaliśmy dwie listy polskich leków. Pierwsza to leki wytwarzane w Polsce albo leki, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie kraju, a druga to leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce - powiedziała minister zdrowia.

Na pierwszej liście jest 7 polskich producentów, 84 substancje czynne i 329 produktów o indywidualnych kodach GTIN (Global Trade Item Number określa unikatowy kod przedmiotu handlu, np. leku). Natomiast na drugiej - 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty. Dzięki temu zmniejszy się odpłatność za lek refundowany w aptece o 10 proc. jeśli lek jest wytwarzany w Polsce albo do jego wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną w kraju oraz o 15 proc. jeśli lek jest wytwarzany w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w kraju. 


Fot. Ministerstwo Zdrowia

Tomasz Wypych


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości