L: Bartłomiej Sienkiewicz, Jacek Kurski. Fot. TVP, mat. prasowe / Canva
L: Bartłomiej Sienkiewicz, Jacek Kurski. Fot. TVP, mat. prasowe / Canva

Minister Sienkiewicz nie żartował. Jest zawiadomienie ws. Jacka Kurskiego

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Kurskiego. „Były prezes TVP zniszczył publiczną instytucję” - napisał Sienkiewicz w mediach społecznościowych. Czy Jacka Kurskiego uratuje ewentualny immunitet europosła?

Sienkiewicz: Były prezes TVP zniszczył publiczną instytucję

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Kurskiego. „Były prezes TVP zniszczył publiczną instytucję” - napisał Sienkiewicz w mediach społecznościowych.

„Złożyłem zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Kurskiego” - napisał w piątek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

W opublikowanym na portalu X wpisie szef resortu kultury dodał, że „były prezes TVP zniszczył publiczną instytucję i doprowadził do degradacji jej misji, jaką jest rzetelna, obiektywna i dostępna dla każdej Polki i Polaka informacja o najważniejszych sprawach w kraju”.


O swojej decyzji Bartłomiej Sienkiewicz wypowiedział się dla „Gazety Wyborczej”: „Ktoś zniszczył media publiczne i musi ponieść za to odpowiedzialność. Samo odebranie narzędzia politycznego, jakim stała się telewizja publiczna w rękach Jacka Kurskiego, nie zmienia faktu, że misja telewizji publicznej nie była realizowana”

– To, co widzieliśmy w telewizji Kurskiego, było jej zaprzeczeniem. Ktoś musi ponieść odpowiedzialność za to zło, które się przez lata wylewało. Prokuratura zdecyduje, czy tak było, ale moim obowiązkiem, jako ministra kultury, było jej powiadomienie – podsumował minister kultury.

Jacek Kurski zrobił fotomontaż z Bartłomiejem Sienkiewiczem

"Nie wiem, co zażył dzisiaj ppłk. Sienkiewicz, ale musiała być to końska dawka. Uzurpator, który dla zabicia pluralizmu medialnego w Polsce od trzech miesięcy bezprawnie likwiduje TVP, donosi na tych, którzy ją postawili na nogi. Jeszcze dzisiaj informacja na temat dalszych kroków w odpowiedzi na tę hucpę" - czytamy we wpisie Kurskiego.

Były szef TVP zamieścił dwie wersje komentarza. Jedną ze zdjęciem załzawionego Bartłomieja Sienkiewicza z 2020 r., gdy ten został potraktowany gazem przez policję, ze zwiniętym banknotem dolarowym umieszczonym w jego nosie, co miało sugerować, że "coś wciąga". Druga wersja już nie jest montażem. To filmik z sali plenarnej Sejmu, gdzie minister kultury porusza się chwiejnym krokiem.


Jacek Kurski. Kariera w mediach i w polityce

Jacek Kurski był prezesem TVP od pierwszej połowy stycznia 2016 do początku września 2022 roku. W marcu 2020 roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, ale po trzech miesiącach wrócił do zarządu spółki. W sierpniu 2020 roku znów był już prezesem TVP. 

W 2022 roku Jacek Kurski został został reprezentantem Polski i zastępcą dyrektora wykonawczego polsko-szwajcarskiej konstytuanty w Banku Światowym w Waszyngtonie. Rząd Donalda Tuska odwołał go z tego stanowiska 19 grudnia 2023 roku.  


NIK podał w raporcie, że od 2021 do połowy ub.r. Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz jako członkowie zarządu Telewizji Polskiej zarobili łącznie 3,88 mln zł brutto. Wypłacone im premie były znacznie wyższe od podstawowych pensji. Publiczny nadawca wypłacił też Jackowi Kurskiemu odprawę oraz „rekompensatę z tytułu niepodejmowania działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy”. W sumie było to 216 tys. zł.

Niewykluczone, że Jacek Kurski powróci do przerwanej kariery politycznej. Były prezes TVP chce po raz trzeci startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W 2009 roku Kurski wszedł do europarlamentu w okręgu olsztyńskim z list Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 roku odszedł do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i wrócił na łono PiS.

KW

Źródło zdjęcia: L: Bartłomiej Sienkiewicz, Jacek Kurski. Fot. TVP, mat. prasowe / Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj65 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura