OJ Simpson. fot. JASON BEAN/RENO GAZETTE-JOURNAL / POOL
OJ Simpson. fot. JASON BEAN/RENO GAZETTE-JOURNAL / POOL

OJ Simpson nie żyje. Jego proces przeszedł do historii

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
OJ Simpson, jeden z najbardziej znanych futbolistów amerykańskich, zmarł w wieku 76 lat. Sportowiec zmagał się z chorobą nowotworową. OJ Simpson przeszedł do historii nie tylko z powodu sukcesów sportowych, ale też za sprawą najgłośniejszego procesu o podwójne morderstwo w historii Ameryki.

OJ Simpson nie żyje

OJ Simpson zmarł w wieku 76 lat. Były futbolista od dłuższego czasu chorował na nowotwór. Swoje ostatnie chwile spędzał we własnym domu w otoczeniu najbliższej rodziny.

O odejściu OJ Simpsona poinformowano na jego oficjalnym koncie na X (dawniej Twitter).

Rodzina OJ Simpsona przekazała, że Orenthal James Simpson zmarł po walce z rakiem: w tym czasie "otaczały go dzieci i wnuki". Rodzina zmarłego poprosiła o uszanowanie jej prywatności w tym trudnym dla niej czasie.

Proces OJ Simpsona. Futbolista oskarżony o zabójstwo byłej żony i kelnera

Jego proces był jednym z najgłośniejszych w historii współczesnej Ameryki. W 1994 roku Simpson został oskarżony o zabicie swojej byłej żony, Nicole Brown, oraz 25-letniego kelnera z restauracji „Mezzaluna” - Rona Goldmana, jej znajomego.

Po pełnym emocji procesie został uniewinniony z zarzutu podwójnego morderstwa przez ławę przysięgłych w 1995. Na czele grupy obrońców, któremu udało się doprowadzić do uniewinnienia Simpsona stał początkowo Robert Shapiro, a następnie Johnnie Cochran. 

W skład wysoko wyspecjalizowanego zespołu adwokatów wchodzili także: F. Lee Bailey, Alan Dershowitz, Robert Kardashian, Shawn Holley, Carl E. Douglas, Gerald Uelmen oraz dwóch profesjonalnych obrońców specjalizujących się w dowodach związanych z badaniami DNA: Barry Scheck i Peter Neufeld.

W 1997 roku sąd cywilny zasądził od Simpsona odszkodowanie w wysokości 33,5 miliona dolarów dla rodzin zmarłych. Sąd uznał, że Simpson pozbawił życia tych dwoje. Ale zgodnie z prawem stanu Kalifornia sąd cywilny nie był związany wyrokiem sądu karnego.

Potężne problemy z prawem OJ Simpsona

Na tym nie koniec problemów z prawem słynnego amerykańskiego futbolisty.

15 września 2007 roku został aresztowany w Las Vegas w związku z włamaniem do pokoju hotelowego. OJ Simpson przekonywał, że chciał tylko odebrać swoją własność, czyli pamiątki po sławnych sportowcach, w tym rzeczy związane z nim samym. 

W październiku 2008 roku został uznany za winnego wszystkich dwunastu zarzutów związanych z napadem z bronią w ręku w Las Vegas oraz porwaniem. W grudniu 2008 roku został skazany za zbrojny napad i porwanie. Dostał wyrok 33 lat więzienia z możliwością warunkowego zwolnienia po odbyciu co najmniej 9 lat orzeczonej kary.

W lipcu 2017 roku komisja ds. zwolnień warunkowych stanu Nevada poinformowała o warunkowym zwolnieniu Simpsona. Stało się to w październiku 2017 roku.

Po tych wydarzeniach OJ Simpson mieszkał w Las Vegas na strzeżonym osiedlu. Nie występował już w filmach. Mediom mówił, że dzieci jego i Nicole Brown - Justin i Sidney - nie wspominają o dniu, w którym straciły matkę.

— To był najgorszy dzień naszego życia, nie wracamy do niego. Teraz skupiamy się tylko na pozytywnych rzeczach — mówił przed laty w wywiadzie dla Associated Press.

Kariera sportowa i medialna OJ Simpsona 

Kariera sportowa OJ Simpsona zaczęła się na University of Southern California. W tamtejszej drużynie futbolu amerykańskiego grał na pozycji running backa. Running back to pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. To pozycja w ataku, głównym zadaniem zawodnika jest bieg z piłką i zdobycie jak największej liczby jardów. Zawodnik typu running back ustawiony jest za rozgrywającym lub u jego boku. 

Dzięki wybitnym umiejętnościom Simpson zdobył w 1968 roku nagrodę Heisman Trophy. Przez lata grał dla dwóch klubów - Buffalo Bills i San Francisco 49-ers. Bił rekordy aż do końca kariery sportowej w 1978 roku/

OJ Simpson biegał też w sztafecie.

Po zakończeniu kariery sportowej Simpson wybrał karierę medialną. Był komentatorem sportowym. Grał również w filmach fabularnych - znany jest między innymi z roli policjanta Nordberga w serii kasowych filmów komediowych „Naga broń”.

Proces OJ Simpsona w sprawie podwójnego morderstwa pokazano choćby w serialu fabularnym "American Crime Story" Ryana Murphy'ego (w rolę byłego sportowca wcielił się Cuba Gooding Jr.). Oscarem został nagrodzony poświęcony mu serial dokumentalny „O.J.: Made in America”.

KW/SW

Na zdjęciu: OJ Simpson. fot. JASON BEAN/RENO GAZETTE-JOURNAL / POOL

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka