Apteka Gemini w Warszawie. Fot. Google Maps
Apteka Gemini w Warszawie. Fot. Google Maps

Amerykański fundusz grozi Polsce. Nawet miliardowe odszkodowania

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Jak informuje Wirtualna Polska, Warburg Pincus, właściciel Gemini - jednej z największych sieci aptek - zarzuca Polsce dyskryminację i grozi pozwem. Firma oczekuje zmian w prawie farmaceutycznym, a jeżeli do tego nie dojdzie, to zażąda od kilkuset milionów do nawet kilku miliardów dolarów odszkodowania. Sprawą ma się zająć międzynarodowy trybunał arbitrażowy.

Amerykański fundusz idzie na wojnę z Polską 

Dziennikarze Wirtualnej Polski ustalili, że właściciel sieci aptek Gemini wszczął spór na podstawie traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych pomiędzy Polską, a USA. Powodem jest uchwalenie i wejście w życie nowelizacji przepisów prawa farmaceutycznego, potocznie zwanych "Apteką dla aptekarza 2.0".

Uchwalona przez PiS pod koniec września 2023 roku ustawa zakłada m.in., że kontrolę nad podmiotem prowadzącym aptekę może przejąć wyłącznie farmaceuta lub spółka jawna/partnerska farmaceutów. Dodatkowo w rękach jednego właściciela może być do 4 aptek. Według przedstawicieli środowiska aptekarskiego w Polsce, skutkiem nowelizacji będzie likwidacja kilku tysięcy aptek, tych zgrupowanych w sieci apteczne (nie tylko punktów należących do dużych sieci), ale też małe sieci rodzinne. 

Przepisy wzbudziły wątpliwości konstytucyjne 

Zasady - według aptekarzy - mają służyć przede wszystkim wielkim hurtownikom, bo ich zmiany prawa nie dotyczą, zatem budowanie i wzmacnianie pozycji na rynku może być nieograniczone.  


Przepisy wzbudziły również wątpliwości konstytucyjne. Prezydent Andrzej Duda na początku października ub.r. skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, nowelizację ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw. Chodziło o zbadanie zgodności z Konstytucją RP zawartych w niej przepisów Prawa farmaceutycznego. Prezydencki wniosek do dziś czeka na rozpatrzenie w TK.

Dyskryminacja i naruszenie prawa 

Gemini Polska, która przesłała oświadczenie do Wirtualnej Polski twierdzi, że nowe przepisy to dyskryminacja i naruszenie prawa. 

"Od drugiej połowy 2017 roku, czyli przegłosowania przez posłów PiS ustawy nazywanej Apteka dla aptekarza, Gemini oraz farmaceuci zrzeszeni we franczyzie byli traktowani w sposób dyskryminacyjny, naruszający przepisy i standardy prawa krajowego oraz międzynarodowego. Działania ówczesnych władz doprowadziły do zablokowania inwestycji, czego najostrzejszym przejawem była uchwalona w 2023 r. kolejna nowelizacja Prawa farmaceutycznego" – napisała firma Gemini Polska w stanowisku przesłanym redakcji WP.

"W następstwie tych działań do przedstawicieli rządu Zjednoczonej Prawicy zostało doręczone zawiadomienie o sporze inwestycyjnym na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, lecz ówczesna administracja nie odpowiedziała na wniosek o konsultacje w trybie przewidzianym traktatem" – podkreśliła spółka.

Z informacji portalu wynika, że pierwsze zgłoszenie o sporze inwestycyjnym trafiło w sierpniu 2023 roku, kiedy premierem był Mateusz Morawiecki. 

Ogromna kara

Sprawy na obecnym etapie nie chce komentować Ministerstwo Zdrowia. "Z uwagi na przegląd sytuacji w obszarze zdrowia oraz złożoność niniejszej sprawy niezbędna była pogłębiona analiza. Nie podjęto jeszcze czynności zmierzających do rozwiązania sporu w drodze konsultacji i negocjacji, o których mowa w Traktacie. Komentowanie sprawy na tym etapie nie leży w interesie RP" – przekazał resort Wirtualnej Polsce.

Serwis wskazuje, że kwota odszkodowania, którego ma żądać amerykański fundusz, jest niejawna, ale jedna za stron sporu przekazała portalowi, że może sięgać nawet kilku miliardów dolarów.

To nie pierwszy przypadek, kiedy amerykański fundusz kontrolujący Gemini grozi Polsce arbitrażem. "Na początku marca pisaliśmy, że zrobił to już wcześniej, bo był niezadowolony z działań polskich urzędników i sądów. Ostatecznie skończyło się na negocjacjach i zawarciu niejawnego porozumienia z rządem Mateusza Morawieckiego" – czytamy w wp.pl. 

Michał Krupiński, były prezes PKO BP w Gemini Polska

Co ciekawe, członkiem rady nadzorczej Geminii Polska jest Michał Krupiński, w latach 2017- 2019 prezes narodowego championa, czyli banku PKO PB. Na jego profilu w mediach społecznościowych można również przeczytać, że Krupiński jest doradcą  amerykańskiego funduszu Warburg Pincus, który chce pozwać Polskę za dyskryminację aptek Geminii. 

MP

Apteka Gemini w Warszawie. Fot. Google Maps

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości