Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Fot. PAP/Rafał Guz
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Fot. PAP/Rafał Guz

Minister Sienkiewicz w akcji. Wyrzuca dyrektorów z ważnych instytucji

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o odwołaniu z funkcji dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego Magdaleny Gawin oraz dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego. To dopiero początek zapowiadanych porządków i rozliczeń.

Zmiany w Instytucie im. Witolda Pileckiego 

Podczas konferencji prasowej szef resortu kultury podkreślił, że po czterech miesiącach rządów nadszedł czas na dokończenie zmian w instytucjach kultury. – Poznaliśmy te instytucje dość dobrze. Wiemy, jak działają, jakie są ich silne i słabe strony, a przede wszystkim doskonale znamy intencje osób, które do tej pory w tych instytucjach pełniły funkcje kierownicze – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

W czwartek minister odwołał Magdalenę Gawin z funkcji dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. – Na jej miejsce będzie p.o. Wojciech Kozłowski, dotychczasowy wicedyrektor tej instytucji, doskonale ją znający. Co do powodów odwołania mogę tylko powiedzieć, że to były poważne naruszenia proceduralne, czyli niezłożenie w ustawowym terminie sprawozdań wymaganych prawem i ustawą. To jest także kwestia braku nadzoru nad takimi jednostkami jak filie w Szwajcarii, w Stanach Zjednoczonych. To wszystko powoduje, że nie widzę możliwości dalszej współpracy z panią Gawin i wydaje mi się, że zmiana na tym stanowisku jest absolutnie niezbędna – stwierdził.


Polski Instytut Sztuki Filmowej bez dyrektora 

Sienkiewicz poinformował również, że z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej "został odwołany pan Radosław Śmigulski". – Na jego miejsce została powołana p.o. dyrektora Kamila Dorbach, która kiedyś pracowała w tej instytucji. Prawnik, adwokat doskonale znający to środowisko – mówił Sienkiewicz.

– Będziemy jak najszybciej, jak to tylko jest możliwe, rozpoczynać konkurs na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To kluczowa instytucja, jeśli chodzi o polski film. Środowisko musi być obecne przy transparentnym procesie powoływania nowego dyrektora – zaznaczył Sienkiewicz.


Miliony na "środowiska ekstremistyczne"

Sienkiewicz na konferencji zdradził także, że "trwa rozmowa odwoławcza z dyrektorem Janem Żarynem" z Instytutu im.Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Instytucja miała być "wehikułem do transmitowania pięniędzy do środowisk ekstremistycznych". 

– Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im.Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego miał być wehikułem, który w ostatniej chwili transmituje pieniądze, ponad 100 milionów na Muzeum Paderewskiego razem z władzami Otwocka. Ta historia będzie wyjaśniona do końca – zapowiedział w czwartek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podczas konferencji prasowej. Dyrektor Instytutu prof. Jan Żaryn zostanie odwołany.

– W ciągu trzech lat istnienia przekazał pieniądze na rzecz kilkudziesięciu organizacji - takich jak Marsz Niepodległości, Straż Narodowa, Młodzież Wszechpolska czy Fundacja Witaszków - milionerów, którzy wspierają Ordo Iuris. Łącznie na środowiska ekstremistyczne i takie organizacje w ciągu kilku lat istnienia Instytut przepompował, bo inczej nie da się tego nazwać, 74 mln zł, w tym 40 mln na zakup nieruchomości – podkreślił Sienkiewicz.

Sienkiewicz zapewnił, że resort kultury będzie badać celowość wydanych środków. – Nie zgadzam się, by pieniądze polskich podatników szły za pomocą tego Instytutu na zasilanie środowisk ekstremistycznych – zaznaczył.

Sienkiewicz poinformował także, że "ma zamiar odwołać panią dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, Dorotę Janiszewską-Jakubiak. Powodem odwołania są nieprawidłowości finansowe" - dodał.

MP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka