fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Ostatni dzwonek na złożenie tego dokumentu ws. 800 plus. ZUS przypomina

Redakcja Redakcja 800 plus Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Uwaga rodzice! Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia w ramach programu 800 plus należy złożyć wniosek do końca kwietnia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto uzupełnić niezbędne dokumenty, żeby nie mieć przerwy we wpłatach dodatku.

Zbliża się ważny termin ws. 800 plus. Nie warto zwlekać

Nowy okres rozliczeniowy w programie "Rodzina 800+" rozpocznie się już za kilka tygodni i będzie trwał przez 12 miesięcy - do końca maja 2025 roku. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

"Rodzice, którzy nie będą zwlekać i złożą wniosek o świadczenie 800+ do końca kwietnia, zachowają ciągłość wypłat. Osobie, która obecnie pobiera świadczenie i prześle wniosek do końca tego miesiąca, ZUS wypłaci świadczenie wychowawcze w ramach nowego okresu rozliczeniowego do 30 czerwca tego roku" – wyjaśnił Sebastian Szczurek rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Według danych z 20 kwietnia, w województwie opolskim złożono 69 945 wniosków o wypłaty świadczenia dla ponad stu tysięcy dzieci. Według komunikatu ZUS z 2 maja 2023 roku, było to blisko 84 tysiące wniosków.


Jak złożyć wnioski o 800 plus? ZUS przypomina

Wnioski o świadczenie można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną. Zakład zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store.

"Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 800+. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane" - poinformował rzecznik ZUS w Opolu.

Komu nie przysługuje świadczenie na dziecko?

"Rzeczpospolita" przypomina natomiast, że nie każdy rodzic niepełnoletniego dziecka może otrzymać pieniądze ze świadczenia 800 plus.

- W tym gronie są rodzice, których dziecko pozostaje w związku małżeńskim, a także gdy dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej. 800 plus nie będzie również przysługiwać na pełnoletnie dziecko, które ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko (dotyczy to kobiety, która wyszła za mąż po ukończeniu 16 lat). Nie należy się także w sytuacji, gdy członek rodziny otrzymuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowskich UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii) - wylicza Wojciech Ściwiarski - mówi w rozmowie z "Rz" Wojciech Ściwiarski z mazowieckiego ZUS.

MB

Fot. Polski złoty, 800 plus. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo