Donald Trump. Fot. PAP/EPA/PETER FOLEY
Donald Trump. Fot. PAP/EPA/PETER FOLEY

Trump wściekły po wyroku: Żyjemy w państwie faszystowskim

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Proces przeciwko mnie to sprawka Bidena i jego ludzi - oświadczył w piątek Donald Trump w wystąpienia na temat wyroku sądu w Nowym Jorku, który uznał go w czwartek za winnego 34 przestępstw. Były prezydent ocenił, że USA są obecnie „państwem faszystowskim”, a sędziego prowadzącego proces nazwał „diabłem”.

Trump: To są źli ludzie, w wielu przypadkach to są chorzy ludzie

– Jeśli mogą to zrobić mnie, mogą zrobić to komukolwiek. To są źli ludzie, w wielu przypadkach to są chorzy ludzie (...). To było wszystko zrobione przez Bidena i jego ludzi, a może raczej jego ludzi, bo nie wiem, czy Biden wie o tym zbyt wiele – powiedział Trump podczas wystąpienia w Trump Tower w Nowym Jorku. Oskarżył administrację Bidena o ingerencję, mimo że sprawa została wniesiona przez prokuraturę stanową, która nie podlega prezydentowi i władzom federalnym.

Trump o USA: Żyjemy w państwie faszystowskim

Podczas trwającego ponad pół godziny, chaotycznego wystąpienia były prezydent wielokrotnie atakował prowadzącego proces sędziego Juana Merchana - który zdecyduje o wymiarze kary dla niego - a także prokuratorów, świadków i cały wymiar sprawiedliwości. Trump stwierdził, że Merchan „dosłownie ukrzyżował” jednego ze świadków zeznających na jego korzyść i wbrew faktom twierdził, że nie dopuścił do zeznań eksperta od spraw prawa wyborczego. 

– To jest człowiek, który wygląda jak anioł, ale faktycznie jest diabłem – dodał, mówiąc o sędzim.


Były prezydent twierdził też, że nowojorscy śledczy „zrujnowali życie” jego wieloletniego współpracownika Allena Weisselberga - dwukrotnie skazanego za przestępstwa podatkowe i krzywoprzysięstwo - zmuszając go do zeznań obciążających Trumpa.

– On poszedł na ugodę, bo nie chciał spędzić reszty życia w więzieniu. Żyjemy w państwie faszystowskim – oznajmił były prezydent. Zarówno on, jak i jego prawnicy zapowiedzieli odwoływanie się od wyroku aż do skutku, jeśli to konieczne do Sądu Najwyższego USA. Trump zakończył oświadczenie, nie odpowiadając na pytania dziennikarzy, mimo że jego wystąpienie było zapowiadane jako konferencja prasowa.

Trump to pierwszy skazany były prezydent

W czwartek ława przysięgłych w nowojorskim sądzie stanowym na Manhattanie jednomyślnie uznała Trumpa za winnego wszystkich 34 zarzutów fałszowania dokumentacji biznesowej w celu nielegalnego wpłynięcia na wybory 2016 r. Przysięgli uznali, że Trump złamał prawo, próbując ukryć zapłatę 130 tys. za milczenie aktorki porno Stormy Daniels na temat ich rzekomego stosunku. Daniels miała opowiedzieć tę historię mediom tuż przed wyborami 2016 r. O wymiarze kary sędzia Juan Merchan zdecyduje podczas rozprawy 11 lipca.

KW

Źródło zdjęcia: Donald Trump. Fot. PAP/EPA/PETER FOLEY

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka