Nie żyje Janusz Rewiński. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Nie żyje Janusz Rewiński. Fot. PAP/Jakub Kamiński

Nie żyje Janusz Rewiński. Słynny aktor współtworzył Polską Partię Przyjaciół Piwa

Redakcja Redakcja Popkultura Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Nie żyje słynny satyryk Janusz Rewiński. O śmierci aktora poinformował na Facebooku jego syn Jonasz Rewiński. Rewiński grał w "Podróżach pana Kleksa", ale największą sławę kinową przyniosła mu rola "Siary" w "Kilerze" i "Kilerach dwóch". Popularny satyryk współtworzył Polską Partię Przyjaciół Piwa.

Nie żyje aktor i satyryk Janusz Rewiński

"1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady. Przez wiele lat Tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół. Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło. Janusz Rewiński. Aktor, satyryk, poseł na Sejm I kadencji" - napisał na Facebooku Jonasz Rewiński.

Jonasz Rewiński dodał: „W trudnych momentach pocieszał nas mówiąc »fokus na pozytyw!«... Ale czy dzisiaj to jeszcze możliwe Dziękujemy za wszystko. Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję że »mają rozmach«. Buenas noches, Senior Siarra!”.


Kim był Janusz Rewiński

Janusz Rewiński (1949 r.) to polski aktor, satyryk i polityk, poseł na Sejm I kadencji. Był współzałożycielem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, w jej ramach przewodniczył w Sejmie I kadencji jednej z frakcji tego ugrupowania - „Dużemu piwu”. Wyjaśnijmy młodszym czytelnikom, że w wyborach w 1991 roku PPPP otrzymała nieco ponad 3 proc. głosów, co pozwoliło na wprowadzenie do Sejmu 16 posłów. W jej szeregach był również Krzysztof Ibisz.

Janusz Rewiński – Mój stary "Star"


Rewiński przez lata był związany ze sceną kabaretową. Podczas studiów w Krakowie występował w "Spotkaniach z Balladą" Wiesława Dymnego, a także krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Po debiucie w Poznaniu związał się z legendarnym kabaretem Tey, w którym występował m.in. Zenon Laskowik i Bohdan Smoleń. Sławę przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej. Widzowie kojarzyli z kapitalną rolą Stefana "Siary" Siarzewskiego w "Kilerze" i "Kilerach dwóch" Juliusza Machulskiego.

Aktor zagrał również w "Podróżach pana Kleksa" (1985) Krzysztofa Gradowskiego.

Podróże Pana Kleksa - Latający Holender (piosenka dla dzieci) Janusz Rewiński


Janusz Rewiński - biografia

Janusz Rewiński urodził się 16 września 1949 r. w Żarach. W 1972 r. został absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Działalność artystyczną rozpoczął od występów w programie kabaretowym "Spotkanie z Balladą", emitowanym w TVP2, i krakowskiej w Piwnicy Pod Baranami. W latach 70. można go było oglądać m.in. w spektaklach "Zemsta" wg Fredry w reż. Romana Kordzińskiego, "Ożenek" wg Gogola w reż. Bogdana Hussakowskiego i "Dobry człowiek z Seczuanu" wg Brechta w reż. Kordzińskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Szeroka publiczność kojarzy go z kreacji Miśka w Kabarecie Olgi Lipińskiej i Edwarda Nowaka w serialu "Tygrysy Europy". Na wielkim ekranie zadebiutował w 1983 r. w "Snach i marzeniach" Pawła Pitery i Janusza Petelskiego w roli szefa redakcji telewizyjnej. Zagrał także m.in. bosmana Banka w "Podróżach Pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego (1985), wiceministra Jerzego w "Uprowadzeniu Agaty" Marka Piwowskiego (1993), Stefana "Siarę" Siarzewskiego w "Kilerze" i "Kiler-ów 2-óch" Juliusza Machulskiego (1997 i 1999) oraz dyrektora banku w "Rysiu" Stanisława Tyma (2007).

Janusz Rewiński - "Kiler", "Kilerów 2-óch", "Superprodukcja"


Był jednym z organizatorów stowarzyszenia "Skauci Piwni", które w 1990 r. przerodziło się w Polską Partię Przyjaciół Piwa. W 1991 r. został posłem na Sejm z ramienia tego ugrupowania. W 2010 r. był członkiem komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a pięć lat później wspierał kampanię prezydencką Andrzeja Dudy.

ALE PLAMA - "Koledzy Leszka Millera"


W 2010 r. Janusz Rewiński otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2016 r. odznaczono go złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zmarł w sobotę 1 czerwca. Miał 74 lata.

KW

Źródło zdjęcia: Nie żyje Janusz Rewiński. Fot. PAP/Jakub Kamiński

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj61 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura