Polskie Patrioty nie trafią na Ukrainę. Fot. PAP/Paweł Supernak, commons.wikimedia.org
Polskie Patrioty nie trafią na Ukrainę. Fot. PAP/Paweł Supernak, commons.wikimedia.org

Polskie Patrioty trafią na Ukrainę? Wiceszef MON stanowczo

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 101
„Na miejsce baterii amerykańskiej [na Ukrainę] trafi bateria z innej części świata. Polska nie zgodziła się na przekazanie polskiej baterii. Polskie patrioty bronią polskiego nieba i to się nie zmieni” - napisał dziś na X wiceszef MON Cezary Tomczyk z KO. Całą sprawę zaczęły rewelacje „New York Timesa”.

Patrioty nie dla Polski? 

„New York Times” w środę poinformował, że prezydent USA Joe Biden miał zatwierdzić przekazanie Ukrainie kolejnego systemu przeciwlotniczego Patriot, który miałby pochodzić od amerykańskich wojsk w Polsce. W Polsce stacjonuje obecnie bateria amerykańskich Patriotów, która m.in. ochrania logistyczny hub w Rzeszowie, przez który trafia na Ukrainę duża część pomocy sprzętowej. „New York Times” nie sprecyzował, czy chodzi o całą baterię (8 wyrzutni z radarami i innym sprzętem), czy tylko jakieś jej elementy.


Tomczyk: Patrioty bronią polskiego nieba i to się nie zmieni 

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował w czwartek na platformie X, że na miejsce baterii amerykańskiej na Ukrainę trafi bateria z innej części świata.

Przekazał ponadto, że Polska nie zgodziła się na przekazanie polskiej baterii. „Polskie Patrioty bronią polskiego nieba i to się nie zmieni” - zapewnił.


Ukraińcy apelują o Patrioty 

W ostatnich miesiącach ukraińskie władze wielokrotnie apelowały do zachodnich partnerów, by wsparli ukraińskie siły zbrojne kolejnymi systemami przeciwlotniczymi - w tym zwłaszcza bateriami Patriot - w celu zapewnienia ochrony ukraińskiej armii, miastom i infrastrukturze, regularnie atakowanych przez Rosjan. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kwietniu mówił, że Ukraina dla skutecznej obrony lotniczej potrzebuje co najmniej 7 dodatkowych baterii Patriot.

Jak dotąd USA wysłały na Ukrainę jeden system Patriot. W ostatnich tygodniach przekazanie potrzebnego sprzętu zadeklarowały m.in. Holandia i Niemcy. Polski premier Donald Tusk zapowiedział w kwietniu, że nie ma możliwości, by Polska przekazała baterię Patriotów Ukrainie. Polska jest bowiem dopiero na etapie wdrażania tych systemów do sił zbrojnych - pierwsze dwie baterie mają osiągnąć gotowość operacyjną do końca b.r. Natomiast kolejne 6 zamówionych baterii zacznie docierać do Polski dopiero od 2026 roku. Operacyjna bateria Patriotów w Polsce należy do sił USA; jej zadaniem jest m.in. ochrona logistycznego hubu w Rzeszowie.

KW

Polskie Patrioty nie trafią na Ukrainę. Fot. PAP/Paweł Supernak, commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj101 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo