Fot. PAP
Fot. PAP

Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Policja przysyła posiłki

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Kilkuset funkcjonariuszy policji z całego kraju w ramach operacji "Zapora" przebywa w rejonach przygranicznych, aby wesprzeć działającą tam Straż Graniczną i wojsko. Skontrolowali blisko 6 tysięcy pojazdów, tym samym ujawniając ponad 100 transportów nielegalnych migrantów. Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest wciąż niezwykle napięta.

Policjanci do zwalczania zamieszek przybyli na granicę

Jak podało w sobotnim komunikacie Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, decyzją komendanta głównego policji insp. Marka Boronia od 3 czerwca na granicy działają oddziały policji wyspecjalizowane do kontroli zamieszek; blisko granicy działają także inne piony polskiej policji. Policjanci ruchu drogowego, którzy prowadzą tam działania prewencyjne i od początku operacji nałożyli blisko 100 mandatów karnych, skontrolowali blisko 6000 pojazdów i wykryli ponad 100 kurierów transportujących migrantów.

Policja wysłała w tereny przygraniczne również oddziały kontrterrorystów z psami służbowymi.

Dodatkowo policja pomaga w szkoleniu żołnierzy w taktyce działań zespołowych. Udział w takich szkoleniach będzie możliwy dla kilku tysięcy żołnierzy. Będą uczyć się, jak postępować wobec agresywnego tłumu, w trakcie interwencji wobec osób z niebezpiecznymi narzędziami i jak działać w tzw. pododdziale zwartym, czyli zorganizowanej grupie funkcjonariuszy. Tych umiejętności nie uczono wcześniej w wojsku ze względu na odmienny charakter służb. W okolicy Białegostoku ruszyły już pierwsze takie szkolenia.

Po trwającej prawie dwa tygodnie akcji, policja nie odnotowała obrażeń wśród funkcjonariuszy, a straty w sprzęcie były niewielkie - poinformowano.


SG: Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wciąż napięta

100 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowała w czwartek Straż Graniczna. Migranci rzucali w kierunku polskich służb niebezpiecznymi przedmiotami - poinformowała w piątek na platformie X Straż Graniczna.


Migranci próbowali przekroczyć granicę w rejonie działania placówek SG w Białowieży, Narewce i Dubiczach Cerkiewnych. Michał Bura z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej poinformował, że SG odnotowała także kilka ataków na polskie służby. W ich stronę rzucano kamieniami, gałęziami i szklanymi pojemnikami. Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano 3 osoby.

Przy zapobieżeniu próbie nielegalnego przekroczenia granicy w okolicy Białowieży, minionej doby innym służbom pomagali policjanci z Olsztyna. Funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami, jednak nie odnieśli obrażeń. Uszkodzone zostały dwa radiowozy - poinformowała w piątek podlaska policja.

Zapora na granicy polsko-białoruskiej

SG podała, że od początku roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej do Polski usiłowały przedostać się osoby pochodzące z 35 krajów.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.


MB

Fot. Policjant pilnujący granicy. Źródło: Policja.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo