Strefa kibica w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Strefa kibica w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

TVP Sport tłumaczy się z problemów, ale ludzie nie wierzą. Znamy wyniki oglądalności

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Platforma internetowa TVP Sport miała awarię, gdy rozpoczynał się mecz Polski z Holandią. Stacja podała, że ma to związek z atakiem hakerskim, ale internauci są innego zdania. Wskazują, że po prostu serwery zostały przeciążone. Mimo dużej afery w sieci, oglądalność wczorajszego spotkania Polaków na Euro2024 była wysoka.

Awaria w TVP 

"Telewizja Polska padła ofiarą ataku hakerskiego. Atak został przeprowadzony ok. godz. 15" – podało w niedzielę TVP Info na swoim profilu w mediach społecznościowych. Kibice nie mogli obejrzeć początku transmisji meczu reprezentacji w internecie. Usługę przywrócono.

Podobną informację podał także w serwisie X dyrektor TVP Sport Jakub Kwiatkowski. "Ze swojej strony mogę przeprosić wszystkich kibiców, którzy stracili możliwość śledzenia początku transmisji w internecie" – napisał Kwiatkowski. 

Tłumaczono, że był to atak DDOS, który polega na zablokowaniu dostępu do serwera lub usługi poprzez zalewanie go dużą liczbą fałszywych żądań, które są generowane przez wcześniej zainfekowane przez hakerów komputery.


Atak DDOS czy przeciążenie serwerów? 

Internauci jednak nie wierzą w wersję o ataku. Przekonują, że problemy z transmisją były spowodowane przeciążeniem serwerów. Do tej pory nikt nie zakomunikował, by wysłano zawiadomienie do prokuratury ws. ataku hakerskiego, który byłby przestępstwem. 

W poniedziałek wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski powiedział, że "na wczorajszy atak hakerski na TVP w godzinie meczu zareagowaliśmy w kilkadziesiąt sekund". – Wczoraj mieliśmy do czynienia z sytuacją może nie kryzysową, ale gdybyśmy od razu nie zareagowali wielu Polaków miałoby problem z obejrzeniem meczu (Polska - Holandia na piłkarskich mistrzostwach Europy). O godzinie 15. nastąpił atak DDOS na TVP. Zareagowaliśmy w ciągu kilkudziesięciu sekund – powiedział w Polskim Radiu PiK wiceminister.

Dodał, że atak się nie udał, ale "moment nie był przypadkowy".

Wysoka oglądalność meczu Polska-Holandia 

Mimo tak poważnych problemów, mecz cieszył się wysoką oglądalnością. Dane przedstawił dyrektor TVP Sport Jakub Kwiatkowski. 

"Skumulowana (TVP1+TVP Sport) średnia widownia wczorajszego meczu Polska - Holandia wyniosła 7.5 mln widzów. W samym TVP Sport mecz oglądało 1.86 mln. W szczytowym momencie mecz śledziło ponad 8.6 mln widzów. Są to najlepsze tegoroczne wyniki oglądalności dla TVP1 i TVP Sport" – napisał na X.

"Jednocześnie kanał TVP Sport zanotował wczoraj najwyższe w swojej historii udziały dzienne w wysokości 7,37% - w grupie pełnej (4+). Poprzedni rekordowy wynik to 6,01% średnich udziałów dziennych 26 listopada 2022" – dodał. 

MP

Strefa kibica w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura