fot. gov.pl/FRSE
fot. gov.pl/FRSE

Minister Nowacka obcina lekcje religii w szkole. Kościół i rodzice protestują

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 108
Ministerstwo Edukacji Narodowej już rozpoczęło prace nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole. Minister Barbara Nowacka poinformowała, że będzie to jedna godzina tygodniowo. Podkreśliła, że w tym wymiarze godzin lekcje religii odbywać się będą od 1 września 2025 r.

Mniej lekcji religii w szkołach

- Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii od przyszłego roku szkolnego  - poinformowała w TVN24 Barbara Nowacka.

Minister przyznała, że zmiany w organizacji lekcji religii to "skomplikowany proces, który wymaga rozmów ze wszystkimi Kościołami". Zdaniem Nowackiej, proponowane zmiany są "uderzeniem w interes finansowy Kościoła". - Kościół się przyzwyczaił, że wszystko ma, że politycy są na rozkaz, że jeżeli chcą dostać pieniądze, dotację, subwencję, granty - wszystko jest dla nich. Natomiast my chcemy rozdziału Kościoła od państwa. Chcemy traktować Kościoły z całym szacunkiem i zrozumieniem. Dlatego konieczny jest dialog, konieczne jest porozumienie i jak najlepsza organizacja zajęć również religii w szkołach, bo tego wymaga od nas Konkordat - zaznaczyła.


Kościół i rodzice wyrażają sprzeciw

Jednocześnie zastrzegła, że nie zgadza się z tym, że uczniowie mieli więcej religii niż biologii, chemii i fizyki razem wziętych.- Rozumiem, że protestują, dlatego że w tej chwili Kościół zyskuje na tym, że państwo zatrudnia katechetów, księży przede wszystkim, i Kościół nie czuje się zobowiązany świadczyć im takich świadczeń, jakie powinien realnie. Mam świadomość, że uderzamy w interes pewnej grupy - stwierdziła.

Dodała, że słyszy głosy rodziców, którzy chcą obecności lekcji religii w szkole. - Ale naprawdę, jedna godzina religii jest tym, co szkoła może dawać, natomiast jeżeli ktoś ma większe potrzeby, to naprawdę Kościoły mają przez tysiąc lat wyrobione możliwości integrowania, mają zasoby, mają potencjał i nie rozumiem ich strachu, naprawdę nie rozumiem strachu części Episkopatu, że im wierni odpłyną, jak będą mieli jedną godzinę religii w szkołach - mówiła.

Dodała, że niedługo pojawi się rozporządzenie ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które umożliwi organizowanie lekcji religii w grupie międzyklasowej. Będzie możliwe łączenie uczniów w ramach klas: 1-3, 4-6 i 7-8. Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r. Ponadto po zmianach oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen na świadectwie.


Nowacka widzi wartość "edukacji w obszarze religii"

Stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach opublikowała 12 czerwca br. Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi wyrazili w nim stanowczy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Podkreślili, że lekcja religii w szkołach publicznych obecna jest w 23 krajach Europy i jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. Apelowali o uwzględnienie woli rodziców, którzy posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii.

Zdaniem biskupów "nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów".

Nowacka w TVN24 przyznała, że widzi wartość "edukacji w obszarze religii". - W Europie Kościół Rzymskokatolicki jest podwaliną i religia chrześcijańska jest podwaliną pod naszą kulturę. Nie zrozumiemy literatury, historii bez zrozumienia roli Kościoła, która jest historycznie bardzo istotna - oceniła. - Rozumiem również potrzeby sfery duchowej, chociaż nie jestem osobiście przekonana, że ta sfera duchowa w szkole sprawdza się lepiej niż sfera duchowa w Kościele - mówiła.

ja

Na zdjęciu minister edukacji Barbara Nowacka, fot. gov.pl/FRSE

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj108 Obserwuj notkę

Inne tematy w dziale Społeczeństwo