Cupra. Fot. Cupra
Cupra. Fot. Cupra

Za mroczną rebelię dają nagrody. CUPRA DarkRebel i Tavascan z prestiżowym wyróżnieniem

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Marka CUPRA zdobyła w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Red Dot Design Award nagrody dla modeli DarkRebel oraz Tavascan. CUPRA DarkRebel otrzymała najważniejsze trofeum Red Dot: Best of the Best. Międzynarodowe jury wyróżniło również CUPRĘ Tavascan za unikalny projekt samochodu.

CUPRA budzi pożądanie

– CUPRA nieustannie przesuwa granice designu, wprowadzając na rynek pojazdy, które wzbudzają pożądanie. Nagrody Red Dot Design Award dla modeli CUPRA DarkRebel Showcar i Tavascan są wyrazem uznania dla naszego prowokacyjnego języka projektowania – przyznaje Jorge Diez, dyrektor ds. projektowania w firmie CUPRA. – Ten niekonwencjonalny projekt był możliwy dzięki pełnemu pasji zespołowi projektowemu – dodaje Diez.

Jury Red Dot Design Award zwraca uwagę na to, co najlepsze we współczesnym projektowaniu oraz innowacjach w obszarze designu. W głosowaniu bierze udział ok. 40 międzynarodowych ekspertów z różnych specjalistycznych dziedzin, wśród rozważanych kryteriów znajdują się m.in. innowacyjność, funkcjonalność oraz trwałość. Jury było pod wrażeniem projektów barcelońskiego producenta.

– Wśród licznych zgłoszeń od firm i studiów projektowych z całego świata, wyjątkowa jakość i wzornictwo produktów CUPRA przekonały nasze międzynarodowe jury do przyznania nagród. Nadszedł właściwy moment, aby docenić doskonałą jakość designu samochodów – podsumowuje prof. dr Peter Zec, założyciel i dyrektor generalny konkursu.


Model CUPRA DarkRebel. Za mroczną rebelię dają nagrody

Model CUPRA DarkRebel został stworzony przy użyciu ponad 270 000 danych i konfiguracji wprowadzonych w narzędziu Hyper Configurator na platformie Metahype. Rezultatem tych działań jest w 100% elektryczny, dwumiejscowy samochód sportowy w typie shooting brake. Auto zostało wyposażone w wysoko rzeźbione nadwozie oraz m.in. cyfrowe reflektory. W produkcji pojazdu wykorzystano materiały pozyskane w zrównoważony sposób.

CUPRA Tavascan to pierwszy w pełni elektryczny SUV coupe marki, który został zaprojektowany i opracowany w Barcelonie. Stanowi impuls oraz przełom dla nowego języka projektowania marki. Model wyróżnia się odważnym designem – to samochód o muskularnych i sportowych proporcjach. Projekt uzupełniają charakterystyczne światła Matrix LED w kształcie trzech trójkątów, które zostały umiejscowione z przodu pojazdu.

CUPRA to marka łącząca emocje, elektryfikację i sportowe osiągi

CUPRA to niekonwencjonalna marka, łącząca emocje, elektryfikację i sportowe osiągi, która zadebiutowała na rynku w 2018 roku modelem Formentor i od tamtej pory z powodzeniem inspiruje europejskie rynki z Barcelony. Siedziba główna marki i oddział CUPRA Racing znajdują się w Martorell (Barcelona). CUPRA posiada także globalną sieć wyspecjalizowanych punktów sprzedaży – CUPRA Studio.

Hiszpański producent udowadnia, że elektryfikacja i sportowy mogą iść w parze. W 2022 roku marka osiągnęła rekordowy poziom sprzedaży, dostarczając ponad 150 tys. pojazdów. CUPRA Ateca, wyjątkowy samochód w segmencie kompaktowych SUV-ów; CUPRA Leon, pierwszy zelektryfikowany model dzięki hybrydowemu silnikowi elektrycznemu typu plug-in; CUPRA Formentor, pierwsze auto opracowane w całości przez hiszpańskiego producenta i jak do tej pory, najlepiej sprzedający się model marki; oraz CUPRA Born, pierwszy w 100 proc. elektryczny pojazd, który wyjechał z katalońskiej fabryki. W 2023 roku swoją premierę miał drugi całkowicie elektryczny model marki – CUPRA Tavascan. W 2024 roku na rynku motoryzacyjnym pojawi się pierwszy zelektryfikowany sportowy SUV, czyli CUPRA Terramar. Na rok 2025 planowana jest premiera najbardziej radykalnej interpretacji miejskiego samochodu elektrycznego marki, inspirowanej koncepcją CUPRA Raval. 

Tomasz Wypych

Cupra. Fot. Cupra

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie