na zdjęciu: Ołena Zełenska. fot. Kancelaria prezydenta Ukrainy. źródło: https://www.president.gov.ua/, CC BY-SA 4.0,
na zdjęciu: Ołena Zełenska. fot. Kancelaria prezydenta Ukrainy. źródło: https://www.president.gov.ua/, CC BY-SA 4.0,

Zamieszanie z żoną Zełenskiego i bugatti. Padła ofiarą deepfake'u

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Wbrew temu, co donoszą rosyjskie media państwowe, żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska nie kupiła najnowszego modelu samochodu Bugatti Tourbillon za 4,5 mln euro. Informacja ta opiera się na spreparowanym nagraniu wideo i nieistniejących dokumentach.

Ołena Zełenska i fałszywy zakup Bugatti

Po raz pierwszy informacja pokazała się na nowo powstałym francuskojęzycznym portalu „Verite Cachee France”. Natychmiast została powielona przez rosyjskie media rządowe i wspierające Rosję profile na portalach społecznościowych.

Jako dowód dołączono nagranie rzekomego sprzedawcy, który opowiada, że po prywatnym pokazie Ołena Zełenska postanowiła kupić auto. Kolejnym dowodem ma być faktura opiewająca na 4 462 400 euro, wystawiona na Ołenę Zełenską za samochód i jego dodatkowe wyposażenie.

Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD), będące częścią Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, zdementowało te informacje na portalu X. „Mężczyzna na filmie wykazuje oznaki sztucznie wygenerowanego deepfake'a” – napisało CPD.


Nowe Bugatti Tourbillon

Bugatti Tourbillon został po raz pierwszy pokazany publicznie 20 czerwca 2024 roku i to przez internet, więc prywatny pokaz, o którym mówi rzekomy sprzedawca, nie mógł mieć miejsca. Zwłaszcza że, jak donosi serwis Carwow, Bugatti wprowadza jeszcze drobne zmiany do modelu Tourbillon. Firma zamierza wyprodukować tylko 250 sztuk, na które zamówienia będą zbierane dopiero w 2025 roku, z dostawą przewidzianą na 2026 rok.

CPD napisało, że to kolejna próba zdyskredytowania rodziny prezydenta Ukrainy przez Rosjan. Zdaniem Centrum „Rosyjscy propagandziści uruchomili tę fałszywkę przed szczytem NATO w celu zdyskredytowania najwyższego przywództwa Ukrainy na arenie międzynarodowej”.

Materiał przygotowany przez serwis #FakeHunter. Więcej możecie przeczytać na temat projektu w tym miejscu

SW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka