Fot. Orlen/Energa
Fot. Orlen/Energa

Grupa Orlen stawia na zieloną energię. Koncern przejął elektrownię fotowoltaiczną

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Spółka Orlen Wind 3 z Grupy Orlen podpisała umowę przejęcia od funduszu Forum IV FIZ i firmy Prime PV Assets elektrowni fotowoltaicznej w Wałczu (Zachodniopomorskie) - podał w środę koncern. Orlen zaznaczył, że posiada już ponad 100 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

Orlen inwestuje w elektrownię słoneczną. Zasili 5 tys. gospodarstw

"Elektrownia fotowoltaiczna, zlokalizowana nieopodal miejscowości Wałcz w województwie zachodniopomorskim, powiększyła portfel OZE Grupy Orlen o dodatkowe 10 MW" - oznajmił w środę koncern. Podkreślił, że inwestycja zaopatrzy w zieloną energię blisko 5 tys. gospodarstw domowych. Orlen wyliczył też, że posiada już ponad 100 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

Farma o powierzchni ponad 11 ha składa się z 18,6 tys. paneli fotowoltaicznych oraz 40 falowników, najważniejszych elementów instalacji, odpowiedzialnych za konwersję prądu stałego, wytwarzanego przez panele PV, na prąd zmienny wpuszczany do sieci i zasilający urządzenia elektryczne.

"To kolejna inwestycja koncernu w odnawialne źródła energii, stanowiące kluczowy obszar transformacji energetycznej. W regionie Grupa Orlen produkuje już prąd z 6 farm wiatrowych, położonych w miejscowościach: Kanin, Karcino, Karścino, Myślino, Parsówek i Krzęcin, o łącznej mocy 226 MW" - podkreślono w informacji. Przypomniano, że Energa Green Development, spółka z Grupy Orlen odpowiedzialna za rozwój lądowych źródeł odnawialnych, przejęła w marcu tego roku projekt budowy elektrowni wiatrowej Szybowice o mocy ok. 37 MW, pierwszej farmy koncernu zlokalizowanej w południowej części Polski.


Spółka buduje instalacje fotowoltaiczne

Orlen poinformował, że w drugim kwartale spółka rozpoczęła także budowę pięciu kolejnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 42 MW. Zaznaczył, że fotowoltaika jest ważnym kierunkiem rozwoju energetyki odnawialnej w koncernu. W 2023 r. portfel aktywów wytwórczych Grupy Orlen powiększył się o 64 MW mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych. Wśród najważniejszych inwestycji koncern wymienił m.in. rozbudowę farm fotowoltaicznych Gryf do 25 MW oraz Wielbark łącznie do 70 MW, jak również budowę farmy Mitra o mocy 65 MW rozpoczętą przez spółkę Energa Wytwarzanie, należącą do Energii z Grupy Orlen.

"Grupa Energa kontynuuje także proces akwizycji kolejnych instalacji OZE, w tym instalacji PV i farm wiatrowych" - podkreślił Orlen. Do największych transakcji spółki należały umowy przedwstępne zawarte z Greenvolt i Lewandpol Holding na projekty o łącznej mocy 393 MW.

Koncern przypomniał, że Grupa Orlen realizuje projekty OZE zarówno na lądzie, jak i na morzu. "Działania koncernu wpisują się w założenia zaktualizowanej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, zgodnie z którą do końca dekady zeroemisyjne źródła energii będą odpowiadać za ponad 50 proc. energii elektrycznej zużywanej w naszym kraju" - oświadczył Orlen.

Grupa Orlen posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Ogromne kwoty na zielone inwestycje

Według strategii Grupy Orlen do 2030 r., koncern planuje nakłady inwestycyjne na poziomie ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na "zielone inwestycje", jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i "zielony wodór".

W tym roku inwestycje w Grupie Orlen mają wynieść 38,6 mld zł, w tym 27,9 mld zł na rozwój, z czego 5,7 mld zł w segmencie energetyki.

MB

Fot. Farmy fotowoltaiczne. Źródło: Orlen/Energa

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka