fot. Flickr
fot. Flickr

Od czego się tyje? Naukowcy odkryli nową przyczynę otyłości

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Jest wiele badań wskazujących na przyczyny tycia u ludzi. Pismo „Cell Host & Microbe” informuje o chińskich badaniach, według których obecne w jelicie bakterie Megamonas mogą mieć związek z ryzykiem otyłości.

Odkryto silny związek pomiędzy bakterią Megamonas a otyłością

Badanie na dużej grupie osób otyłych wspólnie przeprowadzili w Chinach naukowcy z Ruijin Hospital powiązanego z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine oraz Beijing Genomics Institute. Od 1005 osób pobrano próbki kału, po czym wykonano sekwencjonowanie metagenomiczne, czyli pozwalające poznać genetyczny skład populacji mikroorganizmów z określonego środowiska bez konieczności izolowania i hodowania indywidualnych gatunków. 631 próbek kału pochodziło od osób otyłych, natomiast 374 od osób o prawidłowej masie ciała. W przypadku 814 uczestników przeprowadzono również sekwencjonowanie całego genomu (WGS) w oparciu o próbkę krwi.

Analiza uzyskanych danych pozwoliła ujawnić silny związek pomiędzy Megamonas a otyłością — połączenie obecności Megamonas i genetycznych czynników ryzyka gospodarza znacznie zwiększyło prawdopodobieństwo otyłości. W jelitach osób otyłych było wyraźnie więcej Megamonas.


Wszystkie próbki zostały dodatkowo podzielone na trzy enterotypy na podstawie obecności głównych rodzajów bakterii: Bacteroides, Prevotella i Megamonas. Osoby z enterotypem zdominowanym przez Megamonas miały wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) i większą częstość występowania otyłości. Naukowcy odkryli, że nierównowaga mikrobiologiczna jelit ma bardziej znaczący wpływ na otyłość u osób z niskim ryzykiem genetycznym. Uzyskane wyniki sugerują potencjalne strategie przyszłego leczenia otyłości, ilustrując, w jaki sposób bakteria degraduje jelitowy mioinozytol (związek, który skutecznie hamuje transport kwasów tłuszczowych), zwiększa wchłanianie lipidów i przyczynia się do otyłości.

- Dzięki szeroko zakrojonym analizom metagenomu jelitowego i genomu gospodarza u otyłych Chińczyków, badania te ujawniają silny związek pomiędzy bakteriami jelitowymi Megamonas a otyłością. Badania ujawniają mechanizm, za pomocą którego Megamonas wywołuje otyłość, zapewniając nową bakterię docelową do diagnostyki i leczenia otyłości - powiedział dr Yang Fangming z BGI.

Dodatkowo przeprowadzone zostały badania na zwierzętach. Bakteria Megamonas rupellensis znacząco zwiększyła masę ciała i akumulację tłuszczu u myszy na diecie wysokotłuszczowej. Bakteria ta degraduje mioinozytol, a jego degradacja zwiększa wchłanianie tłuszczu przez jelita, co prowadzi do otyłości.


Otyłość w Polsce i na świecie - statystyki

Nie wiadomo jeszcze, czy wyniki badań da się wykorzystać do walki z otyłością, ale wiadomo, że stanowi ona coraz większy problem. Już Co siódmy Polak umiera z powodu otyłości. Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych rodaków, co czwarty jest otyły, a ponad połowa waży o kilka kilogramów za dużo. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych otyłych będzie aż 30 proc. wszystkich Polaków. I nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się poprawić, bo aż 80 proc. z nas nie postrzega otyłości jako choroby. Liczba osób chorujących na otyłość od 1975 roku zwiększyła się na całym świecie prawie trzykrotnie, a wśród dzieci i młodzieży blisko pięciokrotnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomina, że z otyłością i nadwagą zmaga się ok. 2,2 mld ludzi i liczba ta stale rośnie. 

Choroba dotyka osoby w każdym wieku, we wszystkich grupach społecznych, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Podobnie jest w Polsce, gdzie osób cierpiących na otyłość stale przybywa. Szczególnie dynamiczny wzrost występowania nadwagi i otyłości obserwuje się od 2016 roku. Najbardziej niepokoi jednak skala problemu u dzieci i nastolatków. Pod tym względem jesteśmy liderem w Europie, a na świecie zajmujemy 5. miejsce. Dzisiaj polskie dzieci zaliczane są do najszybciej tyjących w Europie, bo o ile jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc. uczniów, to w ostatnim czasie już u ponad 22 proc. najmłodszych obywateli. Nadwagę miało ma 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewczynek, a z otyłością zmagało się już 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek. Według WHO problem otyłości i nadwagi na świecie dotyczy 10 proc. dzieci i młodzieży.

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Rozmaitości