Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej. Trzaskowski wyszedł z inicjatywą, ale czy to możliwe?

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Ukraina potwierdziła - przynajmniej deklaratywnie - że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wspomniał z kolei, że Cmentarz Powązkowski jest gotowy, by stać się godnym miejscem spoczynku dla ekshumowanych ofiar rzezi wołyńskiej. Tłumaczymy, czy to w ogóle możliwe.

Ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej 

We wtorek Ukraina potwierdziła, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium. Decyzja o zniesieniu obowiązującego od 2017 r. moratorium na poszukiwania i ekshumacje szczątków polskich ofiar zbrodni wołyńskiej została ogłoszona podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosława Sikorskiego i Andrija Sybihy.

Trzaskowski chce pochować ofiary na Powązkach 

Na platformie X, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - kandydat KO na prezydenta - stwierdził, że na taki moment czekały pokolenia Polek i Polaków. - Tak wygląda skuteczna dyplomacja. Rozwiązujemy dziś sprawę, której nie potrafiły doprowadzić do końca rządy mające usta pełne frazesów o 'narodowym interesie'. To pokazuje, że liczą się nie puste, nawet najgłośniej wykrzykiwane hasła, a realne działania. Gratulacje dla Radosława Sikorskiego - napisał.

- Wreszcie będziemy mogli godnie upamiętnić ofiary rzezi wołyńskiej. A jako prezydent Warszawy deklaruję już dziś: Cmentarz na Powązkach jest gotowy, by stać się godnym miejscem ich spoczynku - dodał.

Na Powązkach brakuje miejsc

Według szacunków, ofiar, o których mówimy w kontekście ekshumacji, jest między 50 a 120 tys. I tu pojawia się problem, ponieważ od lat na Powązkach brakuje miejsc do pochówku. Obecnie w tej słynnej nekropolii grzebane są szczątki w istniejących już grobach rodzinnych lub w miejscach wcześniej zarezerwowanych. Nowe miejsca są udostępniane sporadycznie, zazwyczaj w wyniku likwidacji starych, zaniedbanych grobów, których opiekunowie nie przedłużyli dzierżawy.

Dokładna liczba grobów, które cmentarz jest jeszcze w stanie przyjąć, nie jest publicznie dostępna.

Jak podaje UM Warszawa, Cmentarz Powązkowski w Warszawie, znany również jako Stare Powązki, to jedna z najstarszych i najbardziej znanych nekropolii w Polsce. Zajmuje powierzchnię 43 hektarów i składa się z 436 kwater, Alei Zasłużonych oraz katakumb. Na jego terenie zinwentaryzowano ponad 98 tysięcy grobów, pól grobowych i tablic memoratywnych.

MPac

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj99 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (99)

Inne tematy w dziale Polityka