na zdjęciu: funkcjonariusz ABW podczas operacji. Zdjęcie ilustracyjne. fot. gov.pl
na zdjęciu: funkcjonariusz ABW podczas operacji. Zdjęcie ilustracyjne. fot. gov.pl

Kontrowersje wokół poświadczenia dla Nawrockiego. ABW i MSWiA zabierają głos

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 222
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak stwierdził, że były szef ABW Krzysztof Wacławek miał prawo wydać Karolowi Nawrockiemu poświadczenie bezpieczeństwa mimo negatywnej rekomendacji funkcjonariusza, ale – jak podkreślił – powinien teraz ponieść za tę decyzję odpowiedzialność. W tle sprawy pojawia się kwestia kontrowersyjnego zakupu mieszkania przez kandydata PiS na prezydenta oraz spór między obecnym rządem a dawnym kierownictwem ABW o ocenę działań służb w 2021 roku.

Kontrowersje wokół poświadczenia bezpieczeństwa dla Nawrockiego. ABW i MSWiA zabierają głos

Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński potwierdził, że w 2021 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zgromadziła materiały dot. finansowania zakupu mieszkania przez Karola Nawrockiego. Funkcjonariusz analizujący akta miał wydać negatywną rekomendację, jednak mimo to ówczesny szef ABW Krzysztof Wacławek zdecydował o wydaniu mu poświadczenia bezpieczeństwa.

Były szef ABW, obecnie doradca prezydenta Andrzeja Dudy, nie zaprzeczył tym ustaleniom. W oświadczeniu bronił swojej decyzji, argumentując, że postępowanie prowadził warszawski departament, a nie delegatura w Gdańsku. Stwierdził również, że eksperci ABW rekomendowali wydanie poświadczenia Nawrockiemu.

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podkreślił, że Wacławek miał prawo podjąć taką decyzję, ale teraz powinien wziąć za nią odpowiedzialność.


Sondaże pokazują niewielką przewagę Trzaskowskiego. Niezdecydowani mogą przesądzić o wyniku

Z badania United Surveys dla WP wynika, że Rafał Trzaskowski prowadzi z Karolem Nawrockim w II turze wyborów prezydenckich z poparciem 47,4 proc. wobec 45 proc. 7,6 proc. ankietowanych wciąż nie wie, na kogo zagłosuje.

Z kolei według sondażu IBRiS dla „Polityki”, aż 60 proc. respondentów zamierza głosować na „mniejsze zło”. Sondaż wskazuje też, że Nawrocki może liczyć na wygraną z wynikiem 46,9 proc., podczas gdy Trzaskowski uzyskałby 43,4 proc.

Zdecydowana większość elektoratów Biejat, Hołowni i Zandberga ma poprzeć Trzaskowskiego. Z kolei wyborcy Brauna i Mentzena są znacznie bardziej podzieleni.


Trwa mobilizacja KO: kampania door-to-door i niespodzianka Trzaskowskiego

Członek sztabu KO Cezary Tomczyk zapowiedział start ogólnopolskiej akcji „door to door”, w której osobiście weźmie udział kandydat KO. Rafał Trzaskowski odwiedzi m.in. Kalisz i Kluczbork, spotykając się bezpośrednio z wyborcami.

Wieczorem ma zostać zaprezentowana nowa formuła rozmowy z Polakami, której szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione.


Kto będzie lepszą pierwszą damą? Trzaskowska wygrywa w sondażu

Z badania Pollster dla „Super Expressu” wynika, że Małgorzata Trzaskowska będzie lepszą pierwszą damą niż Marta Nawrocka – tak uważa 56 proc. badanych. Kandydatka popierana przez PiS zdobyła 44 proc. głosów.

Obie panie intensywnie wspierają swoich mężów w kampanii prezydenckiej i pojawiają się na wiecach wyborczych.


Zełenski: USA „nie poprą” rosyjskich żądań w sprawie kolejnych ustępstw terytorialnych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że USA „nie poprą” rosyjskich żądań dotyczących terytoriów, kontrolowanych obecnie przez władze w Kijowie. Szef państwa oświadczył, że nie chciałby, aby Stany Zjednoczone wycofały się z negocjacji pokojowych.

„Nieważne, co jest zapisane w ultimatum, jeśli rozmawiamy nie o jakimś papierze, lecz o tym, co naprawdę może doprowadzić do pierwszego kroku, do zawieszenia broni. Uważam, że Stany Zjednoczone na najwyższym szczeblu nie poprą (żądań Rosji – PAP), aby Ukraina odeszła z tych terytoriów, na których Ukraina się znajduje. Nie chcielibyśmy, aby Stany Zjednoczone wyszły z tego procesu” – powiedział Zełenski w środę w rozmowie z dziennikarzami.


Pełczyńska-Nałęcz: Polska wywalczyła wszystkie cele rewizji KPO

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła, że Polska wynegocjowała wszystkie pięć kluczowych celów zmian w Krajowym Planie Odbudowy. Wśród nich znalazły się:

  • utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (25 mld zł)
  • wsparcie firm technologicznych (10 mld zł)
  • wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy
  • dopłaty do tachografów
  • i podwojenie liczby ocieplonych szkół

Ostateczna akceptacja zmian przez Radę UE spodziewana jest 20 czerwca.


na zdjęciu: funkcjonariusz ABW podczas operacji. Zdjęcie ilustracyjne. fot. gov.pl

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj222 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (222)

Inne tematy w dziale Polityka